Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Elia Zaharia....

Shko poshtë

Elia Zaharia.... Empty Elia Zaharia....

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 12:52 am

Elia Zaharia.... 200px-Elia_Zaharia Elia Zaharia (Lindur më 8 shkurt 1983 Tiranë, Shqipëri) është aktore shqiptare dhe e fejuara e Princit Leka dhe vajza e akores Yllka Mujo.

Origjina

Elia Zaharia është e bija e Gjergj Zaharise dhe e Yllka Mujit. Babai i saj rrjedh nga nje familje me origjinë nga Kosova e Permetit, ndersa origjina e familjes nga ana e nenes është nga Mali Zi, Podgorica dhe Tuzi. Familja Muji gjate periudhes se monarkise u shperngul ne Shkoder. Gjergj Zaharia punon prej mese 35 vjetesh ne arsim, ndersa Yllka Muji, nderuar me cmimin "Mjeshtre e Madhe", është aktore ne Teatrin Kombetar prej me shume se 30 vitesh. Vellai i vetem i Elias, Amos Muji Zaharia, është i perfshire ne fushen e regjizures kinematografike.


Formimi
 • 2007-2010: Université Paris 8 (studime teatrale)

 • 2005-2007: Cours Florent (shkolle private aktrimi)

 • 2003-2005: Conservatoire National de la Région de Bordeaux (art dramatik)

 • 1998-2002: Liceu artistik Jordan Misja (pikture, skenografi).

 • Teater • Gjate periudhes se studimeve ne Paris, Elia Zaharia ka marre pjese ne disa projekte teatrale ne teatro te ndryshem te kryeqytetit francez. Disa prej tyre jane:


  • 2007: Asservies, pjese nga Suy GLOVER (www.asservies.com)
  • 2007: Lady M, krijim i Laurie Jesson (www.ladym.fr)
  • 2010: Sacrées mousquetaires, krijim i Laurie Jesson (www.sacreesmousquetaires.fr).
  • Kinema

  • Pervec pasionit per teatrin, Elia është mjaft e dhene pas kinematografise, ndaj keto dy zhanre i ka nderthurur paralelisht. Disa prej filmave me metrazh te gjate ne te cilet ka marre pjese i gjeni te renditur me poshte: 2008: « Honeymoons » nga Goran Paskaljevic 2005: Roli i pare ne « Solitaire » nga Bahram GUERANFAR 2002: Roli i pare ne Lule të kuqe, lule të zezanga Melvan Shanaj. www.zigzagfilm.com Film i nderuar me cmimin e pare ne 2004 ne festivalin e filmit “Indipendent” ne New York Muzike:
  • Muzike
  • Qe ne vitet e adoleshences, Elia Zaharia ka shfaqur prirjet e saj vokale ne muziken e lehte shqiptare. Nga viti 1999 deri ne vitin 2002 ajo ka qene kengetare ne grupin mjaft te suksesshem per kohen "Spirit Voice". Ne kete periudhe Elia ka qene e angazhuar me koncerte ne te gjithe Shqipërine dhe Kosoven. Ne vitin 2000 ky grup ka mbajtur nje sere koncertesh bamiresie ne Kosoven e pasluftes. Shume here është vleresuar me cmime prestigjoze ne festivale kombetare. Ne vitin 2008 Elia Zaharia i rikthehet kenges kete here si soliste me nje kenge shume te suksesshme qe arriti majat e klasifikimeve muzikore "October 31". Me kete kenge u vleresua me cmimi : interpretuesja me e mire ne video-fest Prishtine, Kosove.


  • Gjuhe te Huaja


  • Frengjisht, Anglisht, Italisht
  • Koha e lire
  • Pasionet e saj jane piktura, muzika, teatri, leximi, pedagogjia dhe noti.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Elia Zaharia.... C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi