Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Nevruzi (Roman Historik)

Shko poshtë

Nevruzi (Roman Historik) Empty Nevruzi (Roman Historik)

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 20, 2015 3:12 pm

Nevruzi (Roman Historik) 200px-Nevruzi_%28roman_historik%29 Nevruzi Gjinia: Roman historik. Autori: Mehdi Frashëri. Shtëpia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 184. ISBN 978-99956-57-83-3
Fragment nga libri

Ajasi kur arriti në luftë mori kumandën, si oficer q'ishte; i vuri në radhë, grekërit kishin bërë këngë:


"Ra në vësë zbuti dhen

Shkeli kryqi Muhamenë
Grat e turqet për ne mbenë
Të na siellinë kafenë."

Ca grekomanë tradhëtorë, që mohonin gjakun e tyre, gjuhën e tyre, besën shqiptare dhe zakonet fisnike, kto këngë i përkthenin në shqip kundra atdhetarëve të tyre.


"Spiroja këndon këtë këngë:

More grek o maskara,
Ç'të lipset lufta me na,
Na jemi djemt' e Arbërisë
Ju ini bijt' e Rospisë,
Kryq' e hënë bëjnë be,
Se na s'kemi din' e fe,
Kemi fen' e Perëndisë
Dhe dëshirën e lirisë,
Shënjë kemi Arbërinë
Dhe si fe vëllazërinë
Pushk e jatagan në dorë
Dhe fitore në kurorë,
Gjithë vdesim me hiri
Se s'pranojmë skllavëri,
Ju të liq e tradhëtorë
S'na gënjeni mor të gjorë
Me Ungjill e me Kuran
Nuk na ndani dot veçan.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Nevruzi (Roman Historik) C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi