Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Faruk Begolli

Shko poshtë

Faruk Begolli Empty Faruk Begolli

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 20, 2015 10:20 pm

Faruk Begolli 220px-FarukBegolli Faruk Begolli lindi më 14 shkurt të vitit 1944 në PejëKosovë, dhe vdiq më 23 gusht të vitit 2007, ishte një nga aktorët e mirënjohur në ish Jogosllavi duke arritur një famë shumë të madhe në mbarë Ballkanin dhe me gjerë. Ai studioi në Akademinë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin 1966. Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku edhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit. Në vitet e 90-ta ai së bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i njohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.

Regjisor dhe Dramaturg në Teatër • Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa

 • Profesor jam talent se jo mahi...

 • Iluzionet e dashurisë

 • Këngëtarja tullace

 • Dashuritë e Xhorxh Uashingtonit]]

 • Mbytma burrin

 • Maturantët

 • Martesa

 • Stjuardesat

 • Mbreti Ibish

 • Hajnat nuk vijnë gjithmonë për të keq

 • Ti, vetëm ti

 • Të lumët na për këtë liri

 • N’dorë e ka deputeti


 • Filmografia

  • 10 Minuta Film i metrazhit të shkurtër  - (2004)
  • Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna - (1997)
  • Kur pranvera vonohet - (1980)
  • Era dhe lisi - (1979)
  • Të Ngujuarit - (1972)
  • Si të vdiset - (1972)
  • Sulmi i Kuq - (1974)
  • Proka - (1984)
_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Faruk Begolli C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi