Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Mevlan Shanaj

Shko poshtë

Mevlan Shanaj Empty Mevlan Shanaj

Mesazh nga Dardania prej Tue Apr 21, 2015 9:45 pm

Mevlan Shanaj 150px-Mevlan_Shanaj Mevlan Shanaj Mjeshter i madh, artist i merituar,profesor dega e filmit në Akademinë e Arteve Tirane, lindi më 7 shkurt të vitit 1945 në Fier, Shqipëri. Është prezantuar për publikun si aktor, regjisor në kinema dhe televizion, dhe si producent. Nga viti 1987 deri më 1992 ka qenë Drejtor i Departamentit të Filmit në TVSH dhe Anëtar i Këshillit Artistik i "Grupi Përzgjedhës i filmave" Kanë, Pragë, Budapest, Bukuresht. Shkëputet për 4 vite nga televizioni dhe kthehet në vitin 2001 si drejtor i Departamentit të Filmit dhe Spektaklit në TVSH. Në vitin 2001 ka filluar punën e producentit dhe regjisori me "Zig-Zag" Film. Më 2005-2006 ka ushtruar profesionin e pedagogut në Akademinë e Filmit dhe Multimedias "Marubi" e deri më sot në degën e regjisë në Akademinë e Arteve. Në vitin 2008 mori titullin "Mjeshtër i Madh". Shanaj ka interpretuar në filmat: "I teti në bronz"(1970) regjisor Viktor Gjika, "Malet me blerim mbuluar" (1971) regjisor Dhimitër Anagnosti, "Guximtarët" (1970) regjisor Gëzim Erebara, "Rrugicat që kërkonin diell" (1975) regjisor Saimir Kumbaro,Rikard Ljarja, "Ballë për Ballë"(1979) regjisor Kujtim Çashku, "Rrethimi i Vogël" (1986) regjisor Saimir Kumbaro, "Pranvera s'erdhi vetëm" (1988) i Pirro Milkanit, Unë e dua Erën" (1991), regjisor Albert Minga, "Viktimat e Tivarit"(1996) regjisor Ekrem Kryeziu, ", "Lule të Kuqe Lule të Zeza" realizim i vetë Shanajt, "Ne kerkim te kujt" regjisor Gjergj Xhuvani. Të tjera realizime të tij janë filmat artistikë: "Korrierët" (1976), "Plumba Perandorit" (1980 ), "I Paharruari"(1984), "Të Shoh në Sy" (1985), "Një Telegram dhe një Këngë" (1986), "Fletë të Bardha" (1990)."Lule te kuqe, lule te zeza" Dokumentarë: "Marie Kraja", "Tefta Tashko", "Komani një Betejë e Madhe", "Gju me Gju", "Lasgush Poradeci", "Berati Qyteti i Bardhë", "Zëra nga Lashtësia", "Katër Mëngjeset", "Pandi Raidhi", "Rrugët", "Bibla & Kurani" , "Një ftesë nga Iliri", "Visi", "Përcjellja", "Shkronjat e Pavarësisë". Gjate punes ne RTSH ka realizuar rreth 30 vepra te zhanreve te ndryshme televizive, si dramen ne tv,dhe shume spektakle, Ne vitin 2008 ishte ne rolin e kritikuesit ne reality-show Big Brother.
Aktrim
Ne kerkim te kujt (2009) Doktor Leo
Lule të kuqe, lule të zeza - (2003)
Viktimat e Tivarit (1991)
Unë e dua Erën - (1991), Kujtimi
Pranvera s'erdhi vetem (1988)
Rrethimi i vogël - (1986), shoku i Agronit
Ballë për ballë - (1979) Besnik Struga
Rrugicat që kërkonin diell - (1975) Nebi Surreli
Malet me blerim mbuluar (1971)
Guximtarët - (1970)
I teti në bronz - (1970) Ibrahim
Regji
Lule të kuqe, lule të zeza 2003

Fletë të bardha 1990

Të shoh në sy 1986

I paharruari 1984

Një telegram një këngë 1982

Plumba perandorit 1980

Korrierët 1976
Dokumentarë
Tefta Tashko
Marije Kraja
Berati
Katër mëngjeze
Rruga b.kater
Lasgush Poradeci
Gju më gju
Komani
Pandi Raidhi
Shqiptari i vonuar
Rrugët
Bibla dhe kurani
Ftesë nga Iliri
Përcjellja
Shkronjat e Pavarësisë
Producent

Lule te kuqe lule te zeza, 2003 Koncert Elsa Lila 2004 Ftese nga Iliri 2004 Visi 2005 Percjellja( Vangjush Furxhiu)2008 Pharmakon film artistik 2012

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Mevlan Shanaj C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi