Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Antoneta Papapavli

Shko poshtë

Antoneta Papapavli Empty Antoneta Papapavli

Mesazh nga Dardania prej Wed Apr 22, 2015 12:04 pm

Antoneta Papapavli Antoneta_Papapavli Antoneta Papapavli lindi në Përmet më 17 shkurt të vitit 1938, është aktore e njohur shqiptare.

Kreu studimete larta në ILA, dega e dramës dhe u emërua aktore në Teatrin Popullor më 1964. Ka interpretuar mbi 50 role në TP, ka mbi 20 vjet karrierë artistike si dhe në 16 role në filmin artistik shqiptar.

Në Teatrin Popullor veçohen rolet e Afrovitit “Karnavalet e Korçës”, Cuca “Cuca e maleve”, Drita “Drita”, Mara “Toka jonë”, Deizi “Arturo Ui”, Bajamja “Fytyra e dytë”, Ledi Milford “Intrigë dhe dashuri”, Adela “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, Gjyshja “Hijet e natës”, etj. Doli në pension në tetor 1985. Ka afro 30 vjet që nuk është ngjitur në skenë, për arsye shëndetësore.

Për aktivitetin e saj artistik është nderuar me titullin "Artiste e Merituar".

Ndahet nga jeta, shtator 2013.
Filmografia
Kur ndahesh nga shokët (1986) ... nëna e Zanës
Kur hapen dyert e jetës (1986) ... nëna e Lizës
Hije që mbeten pas (1985) ... Sania, nëna e Marjetës
Nxënësit e klasës sime - (1984) ... Vangjelia, bashkëshortja e Kristoforit
Apasionata (1983) ... Profesorja e Mirës
Shoqja nga fshati (1980) ... Lefka
Si gjithë të tjerët (1981) ... nëna e Jetës
Kërcënimi (1981) ... Marina, nëna e Emës
Përtej mureve të gurta - (1979)...nena e Asimesë
Ata ishin katër (1977) ... Anëtarja e Këshillit
Përballimi (1976) ... Klea
Komisari i dritës (1966) ... Ngjela
Shoku ynë Tili (1981) ... Drejtoresha e shkollës
Tinguj lufte (1976) ... E shoqja e Galipit
Role ne Teater
Karnavalet e Korces ( ) ... Olimbia
Cuca e maleve ( ) ... Cuca
Toka jone ( ) ... Mara
Arturi Ui ( ) ... Deizi
Fytyra e dyte ( ) ... Bajamja
Intrige dhe dashuri ( ) ... Ledi Milford
Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo ( ) ... Adela
Hijet e nates ( ) ... Gjyshja
Pallati 176 ( ) ... mamaja e Elses

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Antoneta Papapavli C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi