Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


FMN ndërpret marrëveshjen me Kosovën

Shko poshtë

FMN ndërpret marrëveshjen me Kosovën

Mesazh nga Dardania prej Wed Jun 01, 2011 11:50 pm

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka njoftuar se ka ndërprerë marrëveshjen 18 mujore të quajtur Stand Bye (SBY), e cila ishte miratuar nga Bordi Ekzekutiv i FMN-së në korrik të vitit 2010.
Në një deklaratë të publikuar në web-faqen e FMN-së, thuhet se “programi kishte për qëllim të rivë qëndrueshmërinë fiskale dhe të ruajë stabilitetin financiar duke ushtruar kufizime në shpenzime dhe duke rritur depozitat e Qeverisë në Bankën Qendrore të Kosovës”.
“Elemente të buxhetit të vitit 2011, në veçanti rritja e madhe e pagave, kanë devijuar nga programi. Si rezultat, nuk do të përfundojë rishikimi i programit”.
“Gjatë këtij misioni, personeli dhe autoritetet kanë arritur një marrëveshje në nivel të personelit mbi Programin e Monitorimit të Personelit, sipas të cilit do të krijohet një mekanizëm përcjellës, që mund të çojë në një marrëveshje të mbështetur nga FMN-ja më 2012″.
Këtë marrëveshje e ka përmendur të mërkurën edhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në mbledhjen e Qeverisë.
Kryeministri Hashim Thaçi pranoi se bisedimet që janë zhvilluar me delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë, nuk kanë qenë të lehta.
Thaçi tha se është arritur pajtueshmëri për monitorimin e politikave ekonomike për vitin 2011 nga ana e FMN-së, kurse zbatimi i këtij monitorimi, siç tha ai, do të mundësojë vazhdimësinë e mbështetjes së Fondit.
“Marrëdhëniet e Kosovës me FMN-në jo vetëm që nuk janë shkëputur, por përkundrazi janë vendosur në bazë të një partneriteti të fuqishëm. E shpreh edhe një herë përkushtimin e Qeverisë së për të marrë më shumë përgjegjësi në ruajtjen e qëndrueshmërisë makrofiskale të stabilitetit financiar duke mos harruar asnjëherë mirëqenien e qytetarëve”, tha Thaçi.
Kryeministri i Kosovës, në mbledhjen e Qeverisë, ripërsëriti qëndrimin e tij se pagat e rritura në sektorin publik nuk do të preken dhe do të shpaguhen me rritje. /Zëri/
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi