Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Zehrudin Dokle

Shko poshtë

Zehrudin Dokle

Mesazh nga Dardania prej Thu Apr 23, 2015 1:06 pm

 Zehrudin Dokle lindi më 12 janar të vitit 1952 në Kukës, Shqipëri, është regjisor dhe aktor, shkrimtar dhe përkthyes Shqiptar.
Trivia
1952 - Zehrudin Dokle lindi ne fshatin Borje te qytetit te Kukesit ne Shqipëri.
1965-70 - Kryen shkollen e mesme profesionale "Politeknikumi 7 Nentori" (sot Harry Fultz). Gjate te njejtes periudhe merr pjese ne teatrin amator te shkolles, nen drejtimin e te famshmes Marie Logoreci.
1970-74 - Konkurron dhe pranohet ne Akademin e Larte te Arteve,"Aleksander Moisiu" ne Tirane, Shqipëri nen udheheqjen artistike te Profesorit dhe Artistit te Popullit Kujtim Spahivogli. Mbron dipllomen ne teatrin "Migjeni" ne Shkoder, nen udheheqjen artistike te Artistit te Popullit, Regjisorit Serafin Fanko.
1972 - Boton artikullin e tij te pare "Gjuha e personazheve si mjet individualizues ne teater" ne gazeten "Drita" - Organ i Lidhjes se Shkrimtarve dhe Artisteve te Shqipërise.
1972 - 20 vjecari Zehrudin Dokle është regjisor i grupit legjendar "Matura 72".
1973 - Regjisor i festivalit te dyte "Kënga e Studentit".
1973 - Regjisor i radio drames "Era e Lartësive" ku interpretuan aktoret e shquar si Naim Frasheri - Artist i Popullit, Rrobert Ndrenika - Artist i Popullit etj.
1973 - Regjisor ne programin "Ora Gazmore" në radio Tirana.
1975-86 - Regjisor i Estrades Profesioniste te qytetit te Kukesit.
1978 - Martohet me kengetaren e shquar Kleopatra Skarco-Dokle.
1979 - Lindja e vajzes Olta.
1983 - Lindja e vajzes Borjana.
1985-86 - Kryen magjistraturen për "Dramaturgji dhe kritikë teatrore".
1987-92 - Rregjisor - Aktor ne teatrin "Migjeni" te Shkodres, ku ve ne skene shume premiera te sukseshme si: "Ju Lutem Nje Duartrokitje", "A mund t'ju bëj një pyetje", "Tre shuplakat" etj...
1990 - Lindja e djalit Leart.
1999 - Themelon dhe kryeson shoqaten kulturore "Ivan Vazov".
1997-99 - Inspektor per teatrin dhe kinematografine ne Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve te Republikes se Shqipërise.
2000 - Specializim tre-mujor, ne Akademin e Arteve ne Sofie, Bullgari.
2003 e në vazhdim - Antar i bordit organizator te festivalit nderkombetar te teatrit "Butrint 2000".
2004 - Boton librin "Teknika e te Folurit Artistik" i cili studiohet nga studentet e Akademise se Larte te Arteve ne Tirane, per teater dhe drame.
2004 - Boton librin "Une Rrecituesi i Pashallareve të Kuq", përmledhje e artikujve kritike për teatrin dhe kinematografine.
2005 - Perkthen permbledhjen me titull "Tregime te Egra" te autorit te shquar te letersis moderne Bullgare Nikolaj Hajtov.
2005 - Vlersohet me medalje nga Ministria e Kultures Bullgare, per "Kontribut ne Propagandimin e Kultures Bullgare ne Bote".
2006 - Perkthen permbledhjen me titull "Pakez Melhem Bullgar" te autorit Bullgar, Cudomir.
Aktrim
Mirmengjes Shoku Lenin, 2007
Lulet e Bores , 2005
Mao Ce Dun, 2005
Ngjyrat e Moshes, 1987
Agimet e Stinës së Madhe, 1984 - serial televiziv
Besa e kuqe, 1982
Guna Permbi Tela, 1977
Shembja e idhujve, 1977
Tomka dhe shokët e tij, 1976
Regjisor
Ju Lutem Nje Duartrokitje - Premier
A Mund T'ju Bej Nje Pyetje - Premier
Tre Shuplakat - Premier
Matura 72
Librat e Shkruar
Teknika e te Folurit Artistik
Une Rrecituesi i Pashallareve të Kuq
Gjuha e Personazheve si Mjet Individualizues ne Teater - Artikull
Perkthyer
Tregime te Egra - Nikolaj Hajtov
Pakez Melhem Bullgar - Cudomir

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi