Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Shaban Gashi

Shko poshtë

Shaban Gashi

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 26, 2015 10:57 pm


Shaban Gashi ishte xhirues filmi e televizioni të Kosovës, lindi më 1939 në Prizren, Kosovë; vdiq më 1990 në vendlindje.

Shaban Gashi si fotograf filloi të punojë që nga mosha shtatë vjeçare dhe vazhdoi me hobin e tijë gjer në regjistrim e tijë në shkollën e muzikës në Prizren, Kosovë. Pas mbarimit të shkollës së mesme u regjistrua në akademin e filmit në Zagreb. Gjat viteve 1976 - 1980 ai bëri studimet dhe dipllomoi në Akademinë e Filmit dhe Fotografisë në Zagreb, Kroaci. Disa vite (1960-1970) kishte firmën e vetë si fotografike në bregtetin e Kroacisë dhe ishte fotoreporter i disa agjensive fotografike të Evropës për teritorin e Kosovës.

Në vitin 1971 Shaban Gashi u punësua si kamera operatorë në Radio Televizionin e Beogradit në gjuhën shqipe. Në vitin 1974 u themelua Radio Televizioni i Prishtinës si televizion i pavarur publik ku Shaban Gashi ishte njëri nga themeluesit. Me themelimin e Kosovafilmit ai ndihmoi në ndërtimin e kompanisë së parë filmike që filmoi dokumentarë e parë 35 mm në Kosovë.

Ai luajti rolin kryesorë në “Halili” në “Halili e Hajrija” në teatrin kombëtarë në Shkup, Maqedoni.

Në vitin 1990 ai ndërron jetë dhe me këtë përmbyll veprimtarinë e tijë të bujshme sa artistike aq edhe patriotike.
Kameraman


Shtënja në ajër (1976) (TV) (kameraman)
Dita e mërgimtarëve (1975) (asistent kameraman)
Ditari i Lec pazhecit(1975) (mini) seri (asistent kameraman)
Trimi (1975) (TV) (asistent kameraman)
Por (1974) (TV) (kameraman)
Pasqyra televizive (1966) seri (asistent kameraman) (1971-1972) (kameraman) (1971-1973)
Shkëndija (1971) (TV) (asistent kameraman)
Sofra (1971) (TV) (asistent kameraman)
Të ngujuarit (1971) (TV) (asistent kameraman) (fotograf stilistik)
Kinematograf


Reportezhe nga Turqia (1977) (TV)
Bujku (1973) (TV)
Shkolla ime (1972) (TV)
Aktrim
Halili e Hajrija" -- Halili/ Lead -- Teatri Kombëtarë Shkup, Maqedoni

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi