Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Agim Kuçi....

Shko poshtë

Agim Kuçi....

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 27, 2015 5:57 pm

 Agim Kuçi, lindi më 20 mars të vitit 1964 në Kosovë, është ish oficer i APJ,dhe expert i informatikës, veprimtar dhe patriot shqiptar. Ish luftëtar i Ushtrisë Çlirmtare të Kosovës

Biografia

Lindi më 20 mars 1964, në Therandë. Është fëmija i gjashtë i Sadri Kuçit dhe Emine Kuçi-Paçarizi. U rrit në një familje me kushte mesatare jetese në frymën atdhetare, shkollën fillore e kreu në Therandë, kurse Shkollën e Mesme Ushtarake në Sarajevë, diplomoi në Informatikë në Amsterdam. Ai jeton në Holandë dhe ka dy fëmijë.


Pjesmarrja në UÇK


Është një ndër themeluesit e ish-UÇK-së në komunën e Therandë-s, së bashku me Blerim Kuçi-n dhe Ruzhdi Gashi-n. Fillimisht ishte komandant i njësitit "lisi" i njohur edhe me nofkën "dreqi", më pastaj u emërua shef i shtabit të operativës pranë brigadës 123. Ishte hartuesi kryesorë i planeve dhe strategjisë ushtarake për komunat Malishevë dheTherandë, nga gazetarët e Associated Press mori emrin konspirativ KomandantVersace.Pas ofenzivës së parë të ushtrisë dhe policisë serbe ndaj pozicioneve të UÇK-së në Malishevë, u emrua si Komandant i Brigadës 122 dhe pastaj komandant i të dy brigadave 122 dhe 123, ishte një ndër udhëheqësit politik e ushtarak të UÇK-së. Ishte përherë aktiv në betejat që i zhvillonte njësiti e tij,në të gjitha sulmet që ai i organizoi dhe mori pjesë, si dhe në mbrojtjet nga sulmet e armikut ku ishte gjithmonë në vijën e parë të frontit, njësiti i tij triumfoi si në betejat në OpterushëRahovecZoqishtë,Studenqan,ReshtanPeqanDuhëlMalishevëTherandë, etj.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi