Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Malësor Prënkoçaj

Shko poshtë

Malësor Prënkoçaj Empty Malësor Prënkoçaj

Mesazh nga Dardania prej Wed Apr 29, 2015 8:11 pm

Malësor Prënkoçaj 350px-Mal%C3%ABsor_Pr%C3%ABnko%C3%A7aj

Malësor Prënkoçaj, i njohur edhe si Malesori, i lindur më 17 korrik 1977 në Podgoricë është këngëtar i njohur shqiptar nga trevat shqiptare që gjenden nen Mal të Zi, saktësisht nga Trieshi, në rrethinën e Tuzit (Malësi e Madhe). U rrit nëPodgoricë ku edhe mbaroi shkollimin fillor dhe atë të mesëm. Pasioni i tije për muzikën shqiptare filloi nga mosha e fëmijërisë se tij.
Malesori ka qen anëtar i ShKA "Besa", shoqëri kjo e njohur për kultivimin e këngës së mirëfillte shqipe, karakteristike për zonat tona veriore. Aty Malesori ishte i njohur si këngëtar dhe instrumentist në veglat popullore si Çiftelia e Sharkia. ShKA "Besa" ishte një ndër shoqëritë kulturo-artistike më të mira në trevat e Malësisë dhe kishte këngëtare dhe instrumentiste të shkëlqyer, dhe nga aty dolën emra të njohur të këngës sonë shqipe si : Nikolle Nikprelaj, Malesori, Hane Nikprelaj, Anton Ujkaj, etj. "Besa" u udhëhoq për gjatë kohë nga daja i Malësorit, i njohur si Dode Gjonaj i cili është një ndër instrumentistet më të mirë në veglat popullore në botën shqiptare.
Malesori eshtë i njohur për revolucionet e mëdha që bëri në jetën dhe karrierën e tije. Nga një fëmije i cili i lind e u rrit në një vend joshqiptar (Podgorice), ai shkoi në Prishtinë dhe regjistroi studimet në gjuhen shqipe në "Universitetin e Prishtinës". Në botën e muzikës shqipe u bë shumë i njohur me këngën e tije legjendare "Kthehuni", e cila ishte një hit vërtet i madh. Kjo kënge ishte hit i vitit 2003 në Kosovë dhe trevat tjera shqiptare, dhe me të ai krijoi stilin e vet të këngës sonë shqipe. Këtë këngë ai ua kushtoi Shqiptareve të Malit te Zi (nga Tuzi, Kraja, Ulqini, Plava e Gucia, Rozhaja) që nga dhuna dhe diskriminimet sllave braktisen trojet e tyre dhe morën rrugët e mërgimit, dhe si pasoje trojet tona, në Mal të Zi, pothuaj u boshatisen nga popullata shqiptare. Kjo këngë i dha Malesorit fame të madhe.
Ai dha kontribut të mëdha duke kënduar në shumë koncerte humanitare anë e mbanë vendit tonë, posaçërisht në Kosovë,Maqedoni e Lugine të Preshevës, trojet këto që ishin të përfshira me lufte. I këndoi luftës së shenjte të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, asaj për Presheve, Medvegje e Bujanoc si dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe shumë këngë ua dedikoi luftëtareve të këtyre ushtrive. Ai poashtu këndoi për fëmijët bonjak, invalided e luftës, fëmijët e dëshmoreve dhe familjeve të varfera shqiptare.
Malesori këndoi anë e mbanë botës ku jetojnë Shqiptaret, si në atdhe ashtu edhe në diaspore. Jeton në Prishtinë.

Albumet e Tije Janë : • "Veç për ty",

 • "M'ke lënë kot",

 • "Kthehuni",

 • "Fjale e vetëm fjale",

 • kollazh "Qaj për ditën",

 • "The best of Malesori".

 • Hitet e Malesorit :
  • "Kthehuni",
  • "Eja",
  • "Zotëri pareli",
  • "Fjale e vetëm fjale",
  • "Qaj për ditën",
  • "Përsëri",
  • "A te kujtohet ?",
  • "Cike malësore",
  • "Dy zemra".
_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Malësor Prënkoçaj C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi