Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Biografia e Kapiden Vas Kirit

Shko poshtë

Biografia e Kapiden  Vas  Kirit Empty Biografia e Kapiden Vas Kirit

Mesazh nga Dardania prej Mon May 11, 2015 11:32 pm

Lindur ne Kir te Dukagjinit, qe ne moshe te re u brymos me idealet patriotike dhe me edukaten familjare. Ngjarjet e viteve 1911 - 1915, lane mresa dhe ngjallen dashuri tek Vas Kiri per vendin e tij.Ne vitin 1916 shkon per studime ne Itali , ku pas tre vitesh gradohet nen toger, kthehet ne Shqiperi dhe ngarkohet me detyra pran komandes se vendit.Ne vendimet e kongrasit te Lushnjes 1920, Vas Kirit i caktohet detyra e sigurimit te salles, ne kete rast ai afrohet me teper me Luigj Gurakuqin dhe Hile Mosin. Sodilarizohet plotesisht me vendimet e Kongresit dhe me qeverin e re.Ngjarjet e mevonshme pasojne revolucionet e qershorit, me ne krye Fan Nolin,te cilit i bashkengjitet Vas Kiri.Maj-qershor 1924, ai prin forcat vullnetare ne zonat: Shkrel,Kastrat,Hot,Plan,Prekal, ku per kete ngjarje flitet nga Nikoll Gazulli tek "Hylli i drites",viti i dyte i botimit,nr:68, fq.274.Vas Kiri do te ndikoje dhe do te kontribuoje ne ngjarjet e 2 qershorit 1924, per vendosjen e qeverise se nolit , por pas deshtimit te revolucionit, qendrimi i tij ne Shqiperi u be i pamundur.Patriotet me te degjuar u vune ne gijotinen zogolliane si Luigj Gurakuqi,vritet me 29 mars 1925 ne Bari , Bajram Curri vritet po ate dite ne shpellen e Dragobise, te njejtin fat pati edhe Gjon Gazulli, ndersa Lazer Shantoja e Loro Caka u denua me vdekje me mungese. Emigrimi i Vas kirit ndoqi itinerarin Jugosllavi-Ausri. Ne vitin 1926, organizon kryengritjen e Dukagjinit me 150 djem, por nuk pati rrezultat.Kthehet ne Jugosllavi me 20 nentor 1926, me 250 vete organizon nje kryengritje te drejtuar nja dy grupe: njeri grup i drejtuar nga Vas kiri, Loro Caka Gjeloshi dhe grupi tjeter prej Kole Bibe Mirakes, qe syndonte bashkimin me ate te Spiro Kosoves.çeta kalon gurin e kuq dhe tek ura e mesit zhvillohet nje perleshje me forcat e xhadermarise.Pas deshtimit te ksaj kryengritje, Zogu denon me vdekje 13 malesore dhe me burg te perjetshem dhe 15 te tjete. Edhe pas armistis se Zogut, Vas Kiri nuk ra ne kurrthen e tij.Gjat pushtimit fashist vazhdoj te jet i pathyeshem, duke e denuar ate pushtim dhe duke u rishfaqur ndjenjat e tij per atdheun dhe trojet e te pareve.Nga Fjeri ku ishte vendosur, u largua per ne Jugosllavi ku qendroj deri ne vitin 1942, vit ne cilin ai vden ne te dhen krejt te mistershme, perqendrimet e tij veprimet dnjenjen e patriotizmit dhe te ardhedashuris, Vas Kiri mbetet nje figur rreziston historisdhe behet pjes integrale e potente e saj shekull me rradhe.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Biografia e Kapiden  Vas  Kirit C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi