Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Parashqevi Simaku

Shko poshtë

Parashqevi Simaku Empty Parashqevi Simaku

Mesazh nga Dardania prej Sun May 17, 2015 10:51 pm

Parashqevi Simaku 250px-Parashqevi_Simaku

Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi nëKavajë më 1 shtator 1966. Dhe më pas u shpërngul në Durrës.
Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitorë të talentuar.
Këndoi në shumë festivale edhe koncerte të pranverës. Më 1985 (Festivali i 24-të i Këngës në RTSH) zuri vendin e parë me këngën "Në moshën e rinisë", gjithasht më 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën "E duam lumturinë", kompozuar nga Pirro Çako. Por ajo ka edhe shumë këngë të tjera të bukura.
Ajo xhiroi edhe shumë videoklipe të këngës së lehtë por edhe popullore:

  • Konga Qomiles

  • Fustanin që ta solla mbrëmë

  • Ky marak, maraku i shkretë

  • Gëzimi i shtepisë së re (1983)

  • Me sytë e tu

  • Bashkëmoshatareve

  • E duam lumturinë (1988) fituese

  • Degjoma këngën (1991)

  • Se dashuria

  • 2 Kenge Popullore te Shqipërise se Mesme, etj...


Këto janë këngët më kryesore, por ajo ka realizuar akoma më shumë. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 nëFestivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Parashqevi Simaku C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi