Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Viktor Paloka

Shko poshtë

Viktor Paloka Empty Viktor Paloka

Mesazh nga Dardania prej Sun May 17, 2015 10:58 pm

Viktor Palokaj (lindur më 1981, Prishtinë) muzikantë, këngëtar dhe interpretues, shqiptarë nga Kosovë.
Viktori ndër dashamirët e muzikës rep, sidomos të llojit klasikë të repit është i njohur nën pseudonimin Rebel a.k.a UniKKatiL. Viktori përpos krijimtarisë së repit klasikë ka edhe disa bashkëpunime po në këtë zhandër por që dallon nga fillet e rapit e që i afrohet më shumë disko repit. Përndryshe Viktori është edhe anëtar i grupit "The Bloody Alboz" (TBA) si dhe bashkëpunon me interpretues dhe grupe aktuale të zhandrit me të cilin merret.
Përndryshe, Viktori shkollën fillore e kreu në Prishtinë dhe pas saj u regjistrua në gjimnazin e qytetit "Sami Frashëri". Në gjimnaz hasë në vështirësi me pedagogët dhe si rezultat i moskuptimeve dhe mungesës së një shkollimi të mirëfilltë të muzikës fillon të merret me muzikën e qorrsokakëve. Rreth vitit 1992 në Kosovë fillon të afirmohet muzika e qorrsokakëve e një lloji amerikan. Afirmimi i kësaj muzike ja lehtësojë Viktorit që të bëjë botimin e disa këngëve si b.f. këngët "Demokracia" dhe "Ta zhdukim policin". Afirmimi gjithnjë e më i madh i muzikës rep e lehtësojë depërtimin tek bandat e qytetit kështu që një vit më vonë filloj të bëjë profesion veprimtarin e tij. Sido që të jetë kënë, më 1993 bënë incizimin e parë në një studio me këngën "Zinxhirët që s'këputen". Thuhet që një tragjedi që i ndodhë njërit nga shokët (Dren Thaçi) e bandës së tij më 1995, e ka inspiruar Viktorin që të krijojë këngën "Shpirti n'paqe".
Me kalimin e kohës dhe keqësimin e situatës së përgjithshme në Kosovë përshkak të okuptimit të saj, vije deri tek shtimi i bandave të qytetit. Si duket ky faktë por edhe gjendja e përgjithshme e rrethit ku jetonte e shtyej Viktori që të jetë gjithnjë e më i vrazhdë në fjalorin që përdorë në si këngët e tij. Si duket jo vetep për shkak të fjalorit por edhe për shkak rebelimit ndaj pushtetit, si kënget e tija nuk emitohen nëpër valët e radiostacioneve të kohës.
Një ngatresë e Viktorit me një familje më 1996 u bë shkak që ai të mërgojë në drejtim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Atje u vendosë në Nju Jork, në lagjen e Bronzit. Në vitin 1998, nën pseudonimin "Unikkatili" në bashkëpunim me një grup shqiptarë të vendosur aty, me grupin ABI, përpilojnë dhe publikojnë këngën "Albanian Rule". Thuhet që po këtë vitë, Viktori nxori këngën më të adhuruar nga dashamirët e muzikës së tij, këngën e titulluar "If I Die U Die" (Nëse vdesë unë vdesë). Po në këtë kohë, Viktori vijen e stilit të jetës së tij si një bandit nuk e lë. Kështu në Bronz formon një klan të quajtur "TBA" (The Bloody Alboz - Shqipet e përgjakëshme). Ky klan tani merret kryesish me kultivimin e muzikës rep. Incizimet e si këngëve tani i bëjnë në një studio muzikore të Viktorit. Në opinioni e gjer, Vikrori u bë i njohur me paraqitjen e albumit të parë "Armiqt Suprem", një album i cili thuhet të jetë shitur në 8000 kopje brenda 3 ditëve të para, e që për zhandrin e kësaj muzike është një pikë kulmonte.
Një listë përmbledhëse e këngëve të Viktorit, të përpiluara, të interpretuar vetëm apo në bashkëpunim me të tjerë është paraqitur në amëzen teksteshqip.com

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Viktor Paloka C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi