Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Si Ndikon Stresi në Lëkurë?

Shko poshtë

Si Ndikon Stresi në Lëkurë?

Mesazh nga Dardania prej Sat Jun 06, 2015 8:04 pmSa herë që ndihemi me ankth apo keq, hipotalamusi i dërgon sinjal hipofizës, e cila e transmeton më tej te gjëndrat mbiveshkore. Ato pastaj prodhojnë kortizolin, hormonin e stresit.

Pasi që kortizoli injektohet në sistemin tonë, ai komunikon me të gjitha organet tona dhe shkakton inflamacion si reagim ndaj stresit. Inflamacioni çon deri te dëmtimi i qelizave. Inflamacioni afatshkurtër ndihmon në luftë kundër sëmundjes, por inflamacionet kronike dëmtojnë seriozisht trupin dhe janë të lidhura me sëmundjet e ndryshme, siç janë diabeti, artritisi dhe astma.

Çka nënkupton kjo për lëkurën?

Kur poret janë të inflamuara, ato bëhen të ënjtura dhe ka shumë të ngjarë që të mbyllen. Aknet, rrudhat, thatësia dhe kruajtja shfaqen me inflamacionin dhe janë tregues i asaj se çka ndodh me të vërtetë brenda. Shumë shpesh përpiqemi t’i fajësojmë ndikimet e jashtme për gjendjen e lëkurës sonë si çokollatën, pluhurin, madje edhe hormonet. Por, shkaku i vërtetë është shpesh emocional.

Sot, produktet të cilat premtojnë që do ta ndalojnë plakjen, fluturojnë nga raftet e farmacive e drejt në shtëpitë tona. Femrat i blejnë këto produkte për të ndalur procesin e plakjes, ndërsa në rini nuk janë kujdesur sa duhet për efektet e stresit në lëkurë. Madje edhe adoleshentët janë të ekspozuar ndaj niveleve të larta të stresit dhe kjo shihet në lëkurën e tyre. Kjo më së shumti shihet kur dalin aknet. Fajtor është inflamacioni.

Shprehitë e shëndetshme janë shpesh gjëja e parë e cila ndihmon në mbrojtje ndaj stresit. Mësoni si ta merrni kontrollin ndaj gjërave të cilat janë me të vërtetë nën kontrollin tonë, dhe besoni apo jo, shumë stresues hyjnë në këtë kategori. Filloni me gjërat e vogla, ndërsa ndikimi pozitiv në tru mund të ndihmojë në reduktimin e hormonit të stresit.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi