Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Sa të Rrezikshme janë Lentet për Syrin?

Shko poshtë

Sa të Rrezikshme janë Lentet për Syrin?

Mesazh nga Dardania prej Mon Jun 08, 2015 9:17 pm


Lentet mund të rrisin rrezikun e infeksioneve në sy, duke ndryshuar mënyrën se si bakteret jetojnë në kokërdhok, thotë një hulumtim i ri.

Hulumtuesit kanë gjetur se lentet transferojnë baktere nga lëkura në sy, duke prishur kështu ekosistemin e baktereve dhe duke shkaktuar infeksione dhe inflamacion.

Shkencëtarja dhe udhëheqësja e studimit, Dr. Maria Gloria nga Qendra Mjekësore ‘Langone’ në Nju Jork, tha: “Hulumtimi ynë tregon qartë se duke vendosur objekte në sy, të tilla si lente kontakti, nuk është një akt i mirë për syrin,” transmeton Lajmi.net.

“Këto gjetje do të na ndihmojnë që të kuptojmë më mirë problemin shumëvjeçar pse lentet janë më të prira për të infektuar sytë,” thotë ajo.

Studiuesit u bënë analiza të syrit nëntë personave të cilët kishin vendosur lente dhe 11 të tjerëve të cilët nuk i mbanin ato fare.

Ata gjetën se tek personat të cilët mbanin lente, sipërfaqja e syrit ishte e mbushur me më shumë baktere se sa te ata të cilët nuk mbanin.

Tri herë më shumë ishte e pranishme përqindja e llojeve të baktereve në sytë e personave që mbanin lente.

Ekosistemi mikrobik i personave që mbanin lente doli të jetë i ngjashëm me atë mbi lëkurën e jashtme të syrit

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi