Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Muaji i Lindjes, Tregues i Sëmundjeve që mund t’iu Prekin

Shko poshtë

Muaji i Lindjes, Tregues i Sëmundjeve që mund t’iu Prekin

Mesazh nga Dardania prej Thu Jun 11, 2015 11:27 pm


Muaji kur keni lindur ndikon në shëndetin tuaj, pasi përcakton nëse do të sëmureni dhe llojin e sëmundjes.

Të dhënat vijnë nga një studim i realizuar në Universitetin e Kolumbias në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shkencëtarët krijuan një program që analizoi lindjet dhe të dhënat mjekësore të 1.7 milionë pacientëve, të trajtuar në NewYork-Presbyterian Hospital/CUMC, nga viti 1985 deri në 2013.

Duke përdorur algorimet për të ekzaminuar të dhënat mjekësore, shkencëtarët zbuluan 55 sëmundje që lidhen me stinën kur ka lindur një individ.

Mbi të gjitha, studimi tregon se ata persona që kanë lindur në Maj, kanë numrin më të vogël të vdekjeve, ndërsa ata që kanë lindur në Tetor, më të lartin.

Të lindurit në Nëntor, sipas ekspertëve, kanë më shumë gjasa të preken nga virozat e stinës dhe bronkiti, ata që kanë lindur në Mars rrezikojnë të vuajnë nga sëmundjet kardiovakulare, ndërsa për të lindurit në Dhjetor, sëmundje të frymëmarrjes.

Sipas shkencëtarëve, stina kur një njeri lind ndikon në mekanizmat e zhvillimit e hershme të tij që mund të luajnë rrol në shfaqen e sëmundjeve gjatë jetës.

Këto të dhëna mund të ndihmojnë studiuesit që të zbulojnë faktorë të rinj që çojnë në sëmundje të caktuara.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi