Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Mandarina një mbrojtëse e mirë ndaj anemisë dhe mykut të zorrëve

Shko poshtë

Mandarina një mbrojtëse e mirë ndaj anemisë dhe mykut të zorrëve

Mesazh nga elona prej Fri Oct 30, 2015 3:28 pmMandarinat cilësohen si një ndër agrumet të cilat për shkak të aromës dhe përmbajtjes të lartë të sheqerit kanë, si në brendësi të frutit, ashtu edhe në lëkurë. Mandarina njihet për përmbajtjen e vitaminave A, B, C, sasi të konsiderueshme hekuri dhe sheqerna.
Ai është tretës, freskues dhe me lëngun e tij prodhohet një limonadë shumë e mirë, që është e pranueshme edhe nga stomaku i fëmijëve. Në mjekësinë popullore përdoren gjethet, frutat, lulet, të cilat kanë po atë përdorim si tek portokalli dhe ndihmojnë sidomos në luftimin e infeksioneve.
Mandarina shërben për luftën ndaj anemisë dhe pastrimin e mykut të zorrëve.
Në sajë të përmbajtjes së vitaminave dhe një sasie të konsiderueshme hekuri, kura me mandarina është shumë efektive në pastrimin e gjakut dhe kurimin e anemisë. Ajo vazhdon për rreth një muaj, duke konsumuar çdo ditë nga 10-15 kokrra mandarina ose edhe më shumë.
Për të bërë të mundur që manderina të shërbejë në pastrimin e mykut të zorrëve është e nevojshme që të ndiqet një recetë e caktuar për 50 ditë si; 5 kokrra esëll, 4-5 kokrra në drekë, 3 kokrra pasdite dhe 2 kokrra para gjumit.

elona

Numri i postimeve : 25
Join date : 25/10/2015

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi