Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Pavdekësia

Shko poshtë

Pavdekësia

Mesazh nga Dardania prej Sun Jun 12, 2011 11:05 pm

Pavdekësia (gr. athanasia; lat. Immortalitas), jeta e amshuar, apo përjetësia, është koncepti i mbijetesës trupërisht apo shpirtërisht në pafundësi, apo një kohëzgjatje të papërcaktuar, pa përballuar vdekjen, apo duke e mposhtur atë. Çfarë forme do të kishte një jetë njerëzore pa fund apo pafundësisht e gjatë, apo nëse do të ishte në të vërtetë e mundëshme, ka qënë argument, për qindra e mijëra vjet, si edhe një fushë e gjerë hamendësimesh, debatesh e përfytyrimesh.
Gjatë historisë njerëzore shumë njerëz kanë provuar dhe shprehur dëshirën për të jetuar përgjithmonë


Llojet e pavdekësisë

Pavdekësia mund të ndahet në dy lloje kryesore: trupore dhe shpirtërore. Pavdekësia trupore është qënësia pa fund e mendjes duke u nisur nga një burim fizik, si truri apo kompjuteri. Pavdekësia shpirtërore është qënësia pa mbarim e një individi pas vdekjes trupore në cilësinë e shpirtit.


Pavdekësia në Biologji


Aubrey de Grey, në vitin 2005 ai iu përkushtua një plani të hollsishëm të quajtur Strategies for Engineered Negligible Senescence (Strategjitë për Plakje të Papërfillshme Inxhenierike) (SENS) qëllimi i të cilit është të parandalojë keqësimet trupore të njohura në lidhje me plakjen.


Edituar për herë të fundit nga Dardania në Mon Jun 13, 2011 12:30 am, edituar 2 herë gjithsej
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi