Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ç'është filozofia?

Shko poshtë

Ç'është filozofia?

Mesazh nga Dardania prej Sat Jun 18, 2011 1:57 am

Pyetja është në pleqërinë e saj të thellë pasiqë është parashtruar që nga kohët e hershme dhe përgjigja nuk ka ndryshuar nga thelbi fillestar. [b]Filozofia është art që krijon, që shpik dhe që prodhon e ndërton koncepte.
Kjo pyetje është parashtruar, edhe mes miqëve apo edhe përballë armiqëve që mbronin teza të njejta me pikëpamje të ndryshme nga njëri tjetri.Në Greqinë e Lashtë , mendimtarët qenë ata që ndikuan në definimin « mik » . Disa civilizime tjera kishin të "urtët" e tyre. Historikisht shiquar, [b]Homeri dhe Hesiodi (shek : IX-VIII) dhe Herodoti e Tukididi e përdorin shprehjen sofos. Vetëm nga shek. VI-V e gjejmë shprehjen filosofos, së pari te Pitagora e mëtej në shek. V-IV te Sokrati . Pra, grekët kanë qenë të parët që krijuan fjalën filozofë, që në shqip e përkthejmë : miq të urtësiës. [size=16]Grekët poashtu « mikun » e çpërforcuan nga raporti me dikë tjetër dhe e lidhën me entitetin, objektivitetin dhe qenësinë.


Mëtej, që nga shek i V të Kohës së Lashtë përveç të urtëve që mendojnë dhe krijojnë të vërteta mbi qenien dhe njeriun, paraqiten ata që dashuruan dhe u bënë miqë të studimeve tjera si që janë: yjet, numrat, figurat dhe zërat ([b]quadrivium). Më vonë, duke nisur nga stoikët, studime të shumta u bënë në gramatikë, retorikë dhe logjikë (trivium).

Pra Filozofia, që nga antika është gërshetim i më shumë lëmive dhe kjo vazhdon edhe sot. Shumë filozofë trajtojnë dhe hulumtojnë të vërtëtën mbi krijimin dhe zhdukjen, qenien dhe egzistencën, kohën, hapësirën, shpirtin dhe Zotin… Shkrime mbi qeniet, botën e gjallë dhe të vdekur. Vend të posaçëm i kushtohet njeriut në trajtat më komplekse të kërkimit të vërtetës duke filluar në të shumtën e rasteve, nga qëllimi sublim për të aritur njohjen dhe urtësinë e plotë të vetvehtes.

Filozofia din se ç’është e anshme dhe e shprazët, dhe se këto "vlera" nuk kanë asnjë grimë qëndrueshmërie përkundrejt koncepteve të bëra drejt, qofshin ata të rrezikshme apo jo.
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi