Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Motorët e kërkimit në internet dobësojnë kujtesën

Shko poshtë

Motorët e kërkimit në internet dobësojnë kujtesën

Mesazh nga Dardania prej Fri Jul 15, 2011 10:31 pm

Shkencëtarët kanë zbuluar se përdorimi i gjerë i motorëve të kërkimit dhe bazave të të dhënave të tilla si Google dhe IMDb.com, për të gjetur informacione, po i bën njerëzit të humbasin kujtesën.

Hulumtuesit gjetën një numër në rritje të përdoruesve që mbështeteshin në kompjuterat e tyre si një formë e "memories së jashtme".

Studimi, duke shqyrtuar të ashtuquajturin "efekti Google", zbuloi se aftësitë natyrale për të mbajtur mend ishin dobësuar, pasi interneti është bërë si "një bankë" që memorizon informacione të cilat ne mund t’i gjejmë kur duam pa e pasur të nevojshme t’i memorizojmë.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi