Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Norvegjia e shokuar, 92 viktima dhe 20 të tjerë pranë vdekjes

Shko poshtë

Norvegjia e shokuar, 92 viktima dhe 20 të tjerë pranë vdekjes

Mesazh nga Dardania prej Sat Jul 23, 2011 11:21 pmUPDATE- Ka shkuar në 92 viktima, bilanci i sulmeve në Norvegji. Pas shpërthimit në qendër të kryeqytetit dhe pas atentatit në Utoeya, krahas 92 viktimave edhe 20 të tjerë janë në hapat e fundit të jetës si pasojë e plagëve të marra.

Të 20 personat në luftë me jetën janë pre e sulmit të dytë në ishullin e Utoeya ndërkohë që 90 të tjerë janë të plagosur në spitale.

Nga shpërthimi që ndodhi afër selisë së kryeministrit të Norvegjisë Jens Stoltenberg humbën jetën 7 qytetarë.

Shumë më i përgjakshëm ishte sulmi që u zhvillua në ishullin Utoya afër Oslos, ku dje ishin mbledhur mbi 700 të rinj të Partisë Punëtore të Norvegjisë.

Sipas burimeve të policisë, ditën e djeshme u vranë 84 të rinj, të moshës 14-18 vjeç, ndërsa vrasësi ishte 32 vjeçari norvegjez, ekstremisti i djathtë, Anders Behring Breivik. Policia beson se këto dy sulme ishin të lidhura mes tyre.
Kryeministri norvegjez, Jens Stoltenberg ka thënë se në mesin e të vdekurve ka edhe anëtarë të qeverisë. Ai i ka përshkruar sulmet si “tragjedi kombëtare.


15:32 - Sulmet në Norvegji, i njëjti autor?

Numri i të vrarëve me armë dhe bomba në dy sulmet e së premtes në Norvegji ka shkuar ne 91 persona. 84 persona u vranë në një kamp rinor vetëm disa orë pasi shtatë persona të tjerë u vranë në një shpërthim në qendër të qytetit Oslo.

Policia dyshon se i njëjti njeri i ka kryer të dy sulme. Zyrtarët policorë thonë se personi i arrestuar, një 32-vjeçar norvegjez, tani është duke bashkëpunuar për hetimet dhe dëshiron të shpjegojë motivet e tij për vrasjet.

Policia gjithashtu tha sot se lidhjet në internet në kompjuterin e të arrestuar në shtëpinë e tij, tregojnë se ai është një “fondamentalist i krishter” me prirje të djathta.

Dëshmitarët e sulmit në ishull thonë se personi i armatosur ishte maskuar si polic dhe i kishte grumbulluar ata që t’iu fliste. Më pas kishte hapur zjarr mbi ta

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi