Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Telefonat 3D dëmtojnë shikimin

Shko poshtë

Telefonat 3D dëmtojnë shikimin

Mesazh nga Dardania prej Mon Jul 25, 2011 12:27 amAto janë pajisjet më të fundit, që premtojnë një përvojë mjaft emocionuese.

Por përdorimi i pajisjeve të tilla si celularët e mençur në 3D mund t’ju dëmtojë shikimin dhe ju jep dhimbje koke, kanë paralajmëruar shkencëtarët.

Problemi është se sytë tuaj kërkojnë të përqendroheni në ekran dhe njëkohësisht të rregulloni distancën.

Fenomeni njihet si ‘akomodim divergjence dhe konvergjence’ dhe nga eksperimentet rezultoi se njerëzit vuanin nga shqetësimi kur përmbajtjet nga celularët dhe shfaqje të tjera nga një distancë e shkurtër u paraqitën para ekranit.

"Shqetësimi i shoqëruar me shikimin e 3D-së është një problem madhor që mund të kufizojë përdorimin e teknologjisë. Shpresojmë që gjetjet do të frymëzojnë kërkime të tjera në këtë zonë" tha një nga studiuesit.

Shumë e shumë biznese po e përqafojnë këtë teknologji, duke përdorur 3D për reklama në ekrane gjigante, ose duke ju ndihmuar të zgjidhni mobiliet përmes një përvoje online 3D.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi