Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Në fundin e Tetorit Bota do ketë 7 miliard banorë

Shko poshtë

Në fundin e Tetorit Bota do ketë 7 miliard banorë

Mesazh nga Dardania prej Mon Jul 25, 2011 12:45 am

Pak më shumë se një dekadë më përpara, popullsia e botës shkoi në 6 miliard. Në fund të tetorit do të arrijë 7 miliard.

Pesë bebe lindin çdo sekondë dhe 78 milion njerëz i shtohen planetit çdo vit. Popullsia e botës ishte më pak se 1 miliard në vitin 1800, 3 miliard në vitin 1960 dhe 6 miliard në vitin 1999.

Në mes të shekullit popullsia do jetë 9 miliard, në vitin 2025, 8 miliard. Ekspertët thonë se kjo do rrisë ndjeshëm varfërinë në botë. 1 miliard njerëz çdo ditë në punë janë të uritur.

Ekspertët thonë se duhet që një çift të ketë 2.1 fëmijë për të mbajtur të qëndrueshme rritjen e popullsisë. Në Perëndim, numri ka rënë në 1.4 fëmijë që nga fundi i vitit 1990.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi