Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë

Shko poshtë

Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë

Mesazh nga Dardania prej Wed Aug 03, 2011 8:51 pm

Personat te të cilët simptomat e alergjisë shfaqen pas kontaktit të lëkurës me ndonjë metal ose substanca kimike, mund të kenë rrezik më të vogël për t’u sëmurë nga llojet e ndryshme të kancerit.
Shkencëtarët danezë nga Qendra kombëtare për hulumtimin e alergjive, besojnë se rezultatet e tyre mbështesin mendimin, sipas të cilit, alergjitë mund ta nxisin sistemin imunitar që të luftojë qelizat e karcinomës para se të vijë deri te zhvillimi i sëmundjes.

Në studim kanë marrë pjesë rreth 17.000 personas të rritur, të cilët në periudhë 24-vjeçare janë testuar për praninë e alergjive të kontaktit.

Është treguar se te participantët te të cilët janë zbuluar këto alergji, ata kishin më pak rrezik për t’u sëmurë nga kanceri i gjirit dhe i lëkurës (këtu bën përjashtim melanoma).

Femrat me alergji kontakti të lëkurës kishin gjasa më të vogla për të zhvilluar kancer në tru.

Nga ana tjetër, te personat me këto alergji, është vërejtur rrezik më i madh për sëmurje nga kanceri i fshikës urinare.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi