Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Vrasësit e erës së keqe

Shko poshtë

Vrasësit e erës së keqe

Mesazh nga Dardania prej Wed Aug 03, 2011 9:09 pm

Era e keqe nga goja në shumicën e rasteve është pasoje e mbetjeve të ushqimit në gojë ose baktereve. Shkaktar i erës së keqe mund të jenë dhëmbët e sëmurë ose mishi i dhëmbëve, ndërsa rrallëherë ajo është pasojë e problemeve të lukthit ose mushkërive.
Duke qenë se në shumicën e rasteve era e keqe është pasojë e asaj që hamë dhe që mbetet në gojë, zgavra e gojës gjithmonë duhet të pastrohet. Për këtë është e nevojshme që së paku dy herë në dite të lahen dhëmbët dhe të tentohet largimi i të gjitha mbetjeve të ushqimit.

Përveç dhëmbëve, rregullisht duhet të pastrohet edhe gjuha, sepse bakteret të cilat mbeten në të sjellin deri te era e keqe e gojës. Prandaj, pastrimi i gjuhës le të jetë pjesë e ‘paketës’ së larjes së dhëmbëve.

Erën e keqe mund ta shkaktojë edhe goja e thatë. Kjo mund të rregullohet me njomjen e hapësirës së gojës me pështymë. Ajo ka veprim antibakteror dhe largon pjesët e mbetura të ushqimit. Në fakt, era e keqe e gojës në mëngjes vjen pikërisht nga zvogëlimi i prodhimit të pështymës gjatë natës.

Nganjëherë kur jeni duke u ngutur dhe nuk arrini t’i pastroni dhëmbët siç duhet, rekomandohet shpëlarja e gojës me ujë pas ushqimit, sepse uji do të largojë pjesëzat e mbetura të ushqimit dhe do t’ua freskojë aromën.

Në luftën kundër erës së keqe të gojës ndihmojnë edhe majdanozi, selino, karotat dhe kikirikët.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi