Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananes

Shko poshtë

Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananes

Mesazh nga Dardania prej Wed Aug 03, 2011 9:13 pm

Lëvorja e bananes tashmë përdoret për lustrimin e këpucëve dhe gjetheve të bimëve shtëpiake. Mirëpo, shkencëtarët kanë një ide shumë më të mirë - lëvorja e copëtuar e bananes largon me sukses metalet e rënda nga uji.
Kërkimet e mëparshme kanë treguar se për pastrimin e ujit mund të shërbejnë materialet me prejardhje bimore. Kështu, për të larguar metalet e rënda nga uji, të dobishëm janë treguar fijet e kokojës dhe luspat e kikirikëve.Të dhënat e studimit të ri kanë treguar se korja e copëtuar e bananes në mënyrë të suksesshme largon metalet e rënda nga uji.

Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë një aparat për pastrim me anë të koreve të copëtuara të bananes, i cili mund të përdoret 11 herë pa humbur aftësitë për lidhjen e metaleve, dhe në këtë mënyrë e pastron ujin nga këto metale, por edhe nga materialet tjera.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi