Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Momenti kur kallamari "rikthehet" dhe kërcen sipër pjatës (Video)

Shko poshtë

Momenti kur kallamari "rikthehet" dhe kërcen sipër pjatës (Video)

Mesazh nga Dardania prej Tue Aug 09, 2011 12:04 am

Një restorant japonez ka krijuar një pjatë (gjellë) të quajtur "Odori don"- që do të thotë kallamari që kërcen - duke i shtuar salcë sojë një kallamari të freskët.

Përmbajtja e lartë e kripës në salcë vepron me tentakulat duke krijuar diferencë tensioni, dhe duke e bërë kallamarin të lëvizë.

Për të përgatitur pjatën, shefat në Ikkatei Tabiji, në Hakodate, Japoni, në fillim heqin kokën e kallamarit përpara se të shërbejnë trupin, me tentakula të paprekura.

Si kallamari shërbehet i freskët, kur salca shtohet sinjalet në membranat qelizore ri-aktivizohen përkohësisht, duke e bërë "të kthehet në jetë".

Vakti kushton rreth 2000 jen ose rreth 16 stërlina.

Gjella është kaq e suksesshme sa që restorantet e tjera kanë filluar të krijojnë versionet të tyre të pjatës, në emra të ndryshëm.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Momenti kur kallamari "rikthehet" dhe kërcen sipër pjatës (Video)

Mesazh nga Dardania prej Tue Aug 09, 2011 12:05 am


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi