Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Lufta kundër duhanit i detyron fabrikat të prodhojnë “cigare të padëmshme”

Shko poshtë

Lufta kundër duhanit i detyron fabrikat të prodhojnë “cigare të padëmshme”

Mesazh nga Dardania prej Sun Aug 14, 2011 9:50 pm

Besoj se të gjithë që pini cigare dhe jo vetëm, jeni ndeshur me mesazhin, kryesisht të shkruar mbi paketë: “Cigarja dëmton rëndë jetën”. Tashmë një lajm i mirë vjen për të gjithë duhanpirësit. Do të qarkullojë “cigarja e padëmshme”, e cila jo vetëm që nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj, por do të ndihmojë që ta prisni duhanin.
Edhe pse nuk janë dhënë ende shumë detaje, organizatat kundër duhanit në Britani janë ngritur në këmbë dhe kanë vënë veto, duke mbështetur faktin se asnjë fabrike duhani nuk do t’i interesonte që të prodhonte një produkt që do të konkurronte produktin bazë të saj.

Në vitin 1578, Ser Walter Relate solli për herë të parë në Europë disa cigare nga SHBA. Por atëherë askush nuk mund ta besonte varësinë që ky produkt mund të shkaktonte tek njerëzit, por edhe kënaqësinë, paralelisht, por që në të ardhmen, do të ishte përgjegjës për vdekjen e 5 milion njerëzve në vit. Numër tragjik ky, që ia ka kaluar humbjeve të njerëzve gjatë luftërave, aksidenteve rrugorë dhe AIDS.

Sot, rreth një gjysmë-mijëvjeçari më vonë, qeveritë në të gjithë botën i kanë shpallur luftë cigares. Kështu, manifaktura të njohura duhani gjatë 50 viteve të fundit, po përpiqen të zbulojnë “cigaren e sigurt” që nuk do të shkaktojë as kancer, as plakje të lëkurës e as sëmundje të tjera të rrezikshme.

Sipas informacioneve nga qarqe shkencëtarësh, “British American Tobacco” (BAT) do të nxjerrë në shitje “cigaren e sigurt” rreth një vit më vonë. Madje ka kërkuar edhe vulën e Ministrisë britanike të Shëndetësisë.

Kjo do të thotë që kanë filluar eksperimentet rreth nikotinës në këto cigare të reja. Kështu, qëllimi është që cigaret të të japin të njëjtën ndjesi, të njëjtën kënaqësi, të kenë të njëjtën shije, por të jenë të padëmshme.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi