Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Proteina stimuluese e kancerit JAK, arma për eleminimin e tij

Shko poshtë

Proteina stimuluese e kancerit JAK, arma për eleminimin e tij

Mesazh nga Dardania prej Tue Aug 16, 2011 6:53 pm

Një hap i madh është hedhur përpara në shkencë sa i përket neutralizimit të kancerit. Pas një sërë eksperimentesh, shkencëtarët e Qëndrës Kërkimore të Kancerit në Britani kanë zbuluar proteinën që ndihmon përhapjen e tumorit.


Bëhet fjalë për një proteinë të quajtur JAK, e cila ndihmon qelizat kancerogjene që të përhapen në trup. Kjo lloj proteine i fuqizon këto qeliza njësoj si muskujt dhe mundëson përhapjen e tumorit, proces ky që në gjuhën mjeksore njihet si “metastazë”.Në 90 % të rasteve, nëse procesi i metastazës ka ndodhur, kjo do të thotë vdekje e sigurt. Nëse shkencëtarët arrijnë që përmes neutrlizimit të kësaj proteine, të frenojnë përhapjen e kancerit, kjo do të ishte arritja më e madhe e këtij shekulli.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi