Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Jahi Jahiu EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Jahi Jahiu EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Jahi Jahiu EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
37 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 37 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2024
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Jahi Jahiu

Shko poshtë

Jahi Jahiu Empty Jahi Jahiu

Mesazh nga Dardania Fri Aug 26, 2011 10:14 pm

Jahi Jahiu Jahi_jahiu.200x235 Jahi Jahiu lindi në fshatin Sllubicë të komunës së Gjilanit, më 1959, shkollimin fillor dhe të mesëm i kreu në Gjilan, ndërsa fakultetin e Arteve - Dramaturgjinë në Universitetin e Beogradit, është njëri nga pesë dramaturgët e parë shqiptar.



Jahi Jahiu, dramaturg dhe teatrolog, i cili ka realizuar tri projekte madhore dhe të adaptuara për skenë me të cilat gati se identifikohet si teatrolog, ka punuar gjatë viteve të ’80-ta, në Radoi Televizioni Prishtinës RTP në programin kulturor/artistik dhe të dramës, ish drejtor i Teatri profesional Gjilan në mandatin e kaluar pesëvjeçar. Jeton e punon në Gjilan.



Veprimtaria skenike



Jahi Jahiu përmes Teatrit profesional Gjilanit në vite '80-90-ta, i sjellë në skenë të inskenuar prej tij, vepra të mëdha dhe me vlera e të nivelit kombëtar dhe botëror, si dhe vepra tjera artistike të nivelit skenik të atyre viteve. Ishte karrierë e atij profili që po e bënte ai, në jetën skenike, ishte momenti që po përbënte një ngjitje më të rëndësishme në historinë e teatrit, ku i vihen bazat e një teatri modern, kur më së miri iu gjet teatrit në një gjendje gjysmëprofesionist. Dhe me ardhjen e tij si një nga pesë dramaturgët që kishte Kosova e atyre viteve. Krijimtaria artistike skenike sapo kishte zënë vend të mirëfilltë në lëvrimin e dramës shqipe origjinale, si: “ Rropollari”, " Familja e shenjtë ", ku si dramaturg dhe regjisor i shfaqjeve të autorit Beqir Musliut, te zhanrit komedi, dhe i bazuar në humorin e hollë tradicional të popullit, ndiqte të seriali i TVP "Autobusi". Me ardhjen në Teatrinë e Gjilanit dhe Telivisionin e Prishtitnës në vitet e '80-90-ta, vijnë edhe autorët e huaj. Jahiu inskenoi tekstet dramatike të Mirosllav KërlezhesNë agoni” dhe të atij të Ivo BreshanitHamleti në Livriçkën e poshtme”, duke e sjell në skenë dramën e njërit nga autorët më të njohur Beqir Musliut’ Familja e shenjtë” . Pastaj, "Ligatina", dramë e Nebi Islami(Musa Ramadani) regjisor Jahi Jahiu&(I.Ymeri), Panairi i Gjilanit, 1995. Si dramaturg, drejtor teatri dhe regjisor i shfaqjes Ligatina dramë e Nebi Islamit, e realizoi, si dhe u mundësoi që të vihen në skenë një varg autorë të rinj të cilët ngjitën në skenë Talia me emra të nderuar artsitë, aktor dhe autorë të dramaturgjisë shqipe dhe autorëve të huaj, duke sjellë edhe drama botrore dhe alternative të reja apo rryma moderne teatrore. Sidomos në skenën e këtij teatri u ngjitën me shfaqje nga emra të mëdhenj autorësh të skenës teatrore, ku pati guximi i trupës aktoresh e gjilanasve ishte tejet i madh, nga se përgatiti edhe shfaqje të autorëve të mëdhenjë kombëtar dhe botëror. Jahi Jahiu është anëtar i Këshilli Drejtues te Qendra Kinematografike e Kosovës, i cili këshill përbëhet nga:Çun Lajçi, Eqrem Basha, Agron Vula, Ismet Sijarina



Çmimet



Në Festivalin e Komedisë shqiptare të mbajtur në Preshevë në konkurrencë me shfaqjet me të cilat kanë marr pjesë teatrot nga Shqipëria, e Kosova, rRegjisori dhe autori i shfaqjes “O s`kam një shok”, Jahi Jahiu, ka fituar dy çmime në Festivalin e Komedisë shqiptare në këtë festival është përfaqësuar me dy shfaqje nga Teatri i Gjilanit dhe shtëpia teatrore “Laboratorium”,ku është nderuar për shfaqjen më të mirë dhe regjinë më të mirë.



Skena dhe dramaturgjia



Regjisor dhe dramaturg i shfaqjeve skenike


  • Familja e shenjtë,Beqir Musliut, dramaturg dhe regjisor Jahi Jahiu,Teatri profesional Gjilan, 1984
  • Në agoni”,Mirosllav Kërlezha, drama dhe regjia J.Jahiu,Teatri profesional Gjilan
  • Mate KapuralicaHamleti në Livriqkën e poshtme” I.Breshan,drama dhe regjia J.Jahiu Teatri profesional Gjilan
  • Seriali i TVP "Autobusi",1988,dramaturg, koautor.
  • Ligatina, dramë e Nebi Islamit sipas romanit të(Musa Ramadani),regjisor Jahi Jahiu&(I.Ymeri)
  • Autor i dramave:
  • Panairi i Gjilanit,Teatri profesional Gjilan,Gjilan,1998.
  • | Shfaqja teatrore" o. skam një shokë", autor dhe regjisore, Jahi Jahiu,Teatri profesional Gjilan,Gjilan, 2010.
  • Trangull,ShB " Rrjedha", 2010.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi