Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Historia e Kosovës nga viti 1389 - 1999

Shko poshtë

 Historia e Kosovës nga viti 1389 - 1999 Empty Historia e Kosovës nga viti 1389 - 1999

Mesazh nga Dardania prej Tue Oct 18, 2011 9:27 pm

Një Histori në pika të shkurtëra për Kosovën gjatë viteve të tmerrit që prej 1389 (Beteja e Kosovës) e deri në vitin 1999 (fundi i Luftës me Serbinë).

Më 15 Qershor 1389 – u zhvillua beteja e parë e Kosovës
Në vitin 1448 – u zhvillua beteja e dytë e Kosovës
Më 1455 – Kosova gjendet nën pushtimin otoman
Në vitin 1785 – Karamahmut Pashë Bushatliu pushton një pjesë të madhe të Kosovës
Më 3 Mars 1878 – Mbahet marrëveshja e Shën Stefanit ku një pjesë e madhe e territoreve shqiptare iu manifestua Bullgarisë dhe Serbisë
Më 10 Qershor 1878 – Në kundër përgjigje të Traktatit të Shën Stefanit u mbajt Lidhja e Prizrenit
Më 1878 – Themelohet Vilajeti i Kosovës
Në vitin 1881 – Shuhet pothuajse fare aktiviteti i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, vetëm disa prej udhëheqësve vazhdojnë aktivitetin e tyre deri në vitin 1885.
Më 1908 – Revolucioni i xhonturqëve (apo turqit e vegjël)
Në vitet 1909 – 1911 – Fillojnë kryengritjet e armatosura të shqiptarëve të Kosovës të udhëhequr nga Isa Boletini, Idriz Seferi, Bajram Curri e Hasan Prishtina kundër Turqisë
Më 18 Tetor – Serbia, Bullgari dhe Greqia i shpallin luftë Turqisë dhe fillon kështu Lufta e I-rë Ballkanike
Në Tetor dhe Nëntor - Kosova okupohet nga forcat ushtarake serbe dhe masakrohen 50.000 civilë shqiptarë
Më 28 Nëntor 1912 – Ismail bej Vlora shpall Pavarësinë e Shqipërisë në Vlorë
Në Qershor dhe Korrik të vitit 1913 - nis Lufta e II-të Ballkanike
Në Dhjetor të vitit 1918 – Kosova pushtohet nga serbët
Konferenca e Paqes në Paris në vitin 1919 - 1920 cakton përfundimisht që territori i Kosovës do të mbetet nën sundimin e Mbretërisë të sapo krijuar Serbo – Kroate – Malazeze. Qeveria Jugosllave bën planin për kolonizimin e Kosovës, për të realizuar këtë plan në tokat shqiptare vendosen mbi 70.000 kolonë malazezë dhe serbë.
Më 1933 – Qeveria Jugosllave fillon negociatat me Qeverinë Turke për shpërnguljen masive të myslimanëve shqiptarë në Turqi
Më 1937 – Vaso Çubrilloviç i paraqet qeverisë së serbëve Memorandumin e shpërnguljes së shqiptarëve nga Kosova
Më 7 Prill 1939 – Shqipëria pushtohet nga Italia
Më 21 Prill 1941 – Kosova bashkohet me Shqipërinë nën kontrollin e Italisë ndërsa Trepça mbetet nën kontrollin e Gjermanisë
Më 1943 - formohet Lidhja e Dytë e Prizrenit me qëllim të mbrojtjes së Kosovës nga serbët
Më 8 Shkurt 1945 – Kosova okupohet nga forcat Jugosllave
Më 1968 – Kosova ngrihet në dëmostratë për statusin Republikë.
Një vit më pas (1969) – Shqiptarët e Kosovës e fitojnë të drejtën për përdorimin e flamurit të tyre Kombëtar
Në vitin 1970 – themelohet Universiteti i Prishtinës
Ndërsa në vitin 1981 – nënshkruhet marrëveshja për marrëdhënie kulturore dy palëshe , Shqipëri – Jugosllavi.
Në këtë vit (1981) nisin demostratat e studentëve shqiptarë të Kosovës. Gjatë këtyre demostratave vriten një numër i konsiderueshëm shqiptarësh dhe burgosen me mijëra të tjerë
Më 1974 – Kosova fiton Autonominë.
Më 1986 – Akademia e Serbisë voton Memorandumin që do të bëhet program fundamental për politikën diskriminuese të Qeverise serbe për një periudhë 10 vjeqare.
Më 1987 – Millosheviçi viziton Kosovën
Më 1988 – Organizohen demostrata masive të shqiptarëve të Kosovës kundër politikës së Millosheviçit
Më 1989 – Fillon greva e urisë së 1300 Minatorëve të Trepçës të cilët protestojnë kundër politikës së Millosheviçit
Më 28 Mars – Parlamenti serb suspendon Autonominë e Kosovës
Në Gusht të viti 1997 – UÇK-ja merr mbi vete përgjegjësinë kundër sulmeve serbe dhe bashkëpunëtorëve të tyre. Në Mars të këtij viti fillon ofenziva e forcave serbe në Drenicë ku vriten rreth 30 civilë shqiptarë.
Më 4 Gusht zhvillohet masakra në Llaushë, Rahovec dhe Drenicë.
Më 15 Janar 1999 – do të mbahet mend masakra e 45 civilëve shqiptarë në Reçak.
Më 18 Mars firmoset marrëveshja e Rambujesë me palët Shqiptare por refuzohet nga serbët. Në këtë kohë fillojnë shpërnguljet masive të civilëve shqiptarë nga Kosova në Shqipëri, Maqedoni dhe Mal të Zi.
Më 24 Mars 1999 – Aleanca e NATO-s fillon bombardimet kundër serbëve. Kosova merret nën Qeverisjen e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB).

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
 Historia e Kosovës nga viti 1389 - 1999 C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Historia e Kosovës nga viti 1389 - 1999 Empty Re: Historia e Kosovës nga viti 1389 - 1999

Mesazh nga albi prej Wed Oct 19, 2011 3:18 pm

me vjen mir per keto gjerja po dhe datat ike shenua te gjitha

albi
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 14
Join date : 03/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi