Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Adem Mikullovci

Shko poshtë

Adem Mikullovci

Mesazh nga Dardania prej Thu Oct 20, 2011 10:48 pm

Adem Mikullovci(u lind në vitin 1939Vushtrri, Kosovë) bënë pjesë në plejadën e aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor i Kosovës( tashmë Teatrit Kombëtar i Kosovës ). Pas ndërprerjës së studimeve në Akademinë për Teatër dhe Film në Beograd në vitin 1968 kthehet në Prishtinë dhe fillon punën në teatër. Prej atij viti(1968) e deri në korrik të vitit 1990, Adem Mikullovci bëri një karierë me 45 role kryesore si dhe rreth 70 role të dyta në shfaqje teatrore. Rolet më të dalluara i realizoi në shfaqjet: "Duke pritur Godonë","Po shkoj për gjah", "Njeriu që pa vdekjen me sy", "Dashuria", "Hotel Kashta" me rekord shikueshmërie(nganjëherë me nga dy shfaqje në ditë), "Fundi i botës", "Miza në vesh", "Erveheja" etj. Mikullovci gjithashtu ishte regjisor i disa shfaqjeve në teatër, si: "Pas vdekjës"(Çajupi), "Mosha e bardhë"(D.Agolli), "Dan Shejtani", "Engjulli i stacionit", monodrama "Bihorasit"(dramatizim i veprës së autorit Q.Sijariq), "Ti mos u përziej", komedia "Shtrati", stend up komedia "Përgjuesi" etj

Kariera politike

Në vitin 1990 ishte në mesin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës të cilët shpallën Deklaratën Kushtetuese të 2 korrikut

Filmografia 1. Proka(1984)-aktrim
 2. Kur pranvera vonohet (1980)-aktrim
 3. Crveni udar (1974)-aktrim
 4. Kad sam bio vojnik(1969)-aktrim

TV produksioni
 1. Kafeneja jonë-(serial hunoristik)-aktrim
 2. Oda e Junikut-(film televiziv)-Regji/aktrim
 3. Duke pritur Godon (1977)dramë-aktrim
 4. Ditari i Lec pazhecit (1975)(komedi)-aktrim
 5. Qesh e ngjesh (1982)(humor)
 6. Gëzuar viti i ri (1976)
 7. Burleska(komed

Videoproduksioni 1. Vjeshtë e zymtë e profesor Nexhatit
 2. Kur do të kthehet Remziu
 3. Katunar e shehërli
 4. Mamutovitë e Rexhepovitë
 5. Mëhalla jonë
 6. Qëndresa
 7. Sadri Llapjani
 8. Tëgjithë me ne, (2000)
 9. Mësuesi
 10. Një pallto për babain tim në burg
 11. Një buqet buzqeshje
 12. Të gjithë me ne, (2000)

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi