Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


MASAKRA NE FSHATIN KUSHTRIM (ish - BILLUSHË) NE VJESHTEN

Shko poshtë

MASAKRA NE FSHATIN KUSHTRIM (ish - BILLUSHË) NE VJESHTEN  Empty MASAKRA NE FSHATIN KUSHTRIM (ish - BILLUSHË) NE VJESHTEN

Mesazh nga Dardania prej Tue May 24, 2011 2:49 am

Sipas shënimeve të mbledhura me kujdes (Sh.B) të cilat nuk janë të përfunduara, del se në Billushë janë mbytur në forma të ndryshme rreth 60 veta. Ndërkaq bazuar në hulumtimet e dokumenteve të huaja, që dëshmojnë për gjenocidin serb, në Lumë, Vërri e Opojë (ndonëse jo për të gjitha fshatrat) del se në Billushë, atë kohë janë vrarë 90 shqiptarë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, si dhe janë djegur 120 shtëpi.
Në vijim publikojmë, për herë të parë emrat e të vrarëve, vendet ku u bë krimi dhe varrimi i tyre:

I. Në shtëpitë e tyre u masakruan me syngija (thika):

1.Jemin (Jup) Bytyqi,
2.gruaja e tij,
3.Taip (Demir) Bytyqi dhe
4.nëna e tij.

II. Te "Guri i Buqes" u mbyt me kundak të pushkës:

5.Plaku Liman (Seran) Parilla.

III. Në hymje të fshatit "Te kisha" u pushkatuan pesë këshilltarë (myftarë):

6.Nuredin (Ramë) Krasniqi,
7.Ismail (Osman) Shukuraj,
8.Ismail (Kasam) Krasniqi,
9.Selam (Kurtish) Berisha
10.Bislim (Arif) Gashi.

IV. Të vrarë e të masakruar nëpër shtëpitë e tyre:

11.Muharrem (Ali) Bytyqi,
12.Isuf (Gjeladin) Bytyqi,
13.Dervish (Ahmet) Alaj,
14.Idriz (Osman) Shukuraj,
15.Ramadan (Idriz) Shukuraj
16.Sabir (Osman) Shukuraj.

V. Te "Çeshmja thatë" prej largësisë u vra:

17.Mazllam (Kurtish) Berisha.

VI. Te vendi "Muqeiva" përmbi "Arrën e katundit" u therën e bënë copë copë dhe disa u vranë me plumba:

18.Musli (Batjar) Berisha,
19.Kamber (Jonuz) Rama,
20.Ajvaz (Jonuz) Rama,
21.Jonuz (Ramë) Alaj,
22.Xhafer (Ramë) Alaj,
23.Ramë (?) Alaj,
24.Shani (Myftar) Bytyqi/fëmi/,
25.Vebi (Myftar) Bytyqi/fëmi/,
26.Avdyl (Misin) Bytyqi(fëmi),
27.Halil (Sefi) Gashi,
28.Nezir (Myrtezan) Shala,
29.Demir (Myrtezan) Shala( fëmij),
30.Musafë (Demir) Shala(fëmi),
31.Hasan (Arif) Kryeziu,
32.Qibrit (Sali) Kryeziu,
33.Avdulla (Isuf) Bytyqi,
34.Islam (Jashar) Gashi,
35.Ali (Ukë) Bytyqi,
36.Fezulla (Veli) Shala,
37.Ebip (Veli) Shala,
38.Ibush (Jah) Gashi,
39.Ardin (Jemin) Krasniqi( fëmi),
40.Rraman (Qibrit) Shala,
41.Xhafer (Qerim) Krasniqi,
42.Ali (Ramë) Berisha,
43.Ramadan (Ali) Berisha(fëmi),
44.Ramë (?) Hyseni,
45.Ukë (?) Bytyqi dhe
46.Osman (?) Berisha .

Në këtë listë nuk janë përfshirë,(për shak të mosidentifikimit), emrat e 8 antëtarëve të familjes së Tamil Batës,të dy fëmijëve të Jakup Beqirit dhe të një nëne me foshnjen e saj.

Po të njejtat forca ushtarake serbe, vranë dhe i masakruan (në ditën e festës së Bajramit) 7 burra të fshatit Jeshkovë, e këta janë:
1.Zeqir (Ymer) Shala,
2. Sali (Rexhep) Shala,
3. Memë (Mahmut) Shala,
4. Vesel (Halil) Krasniqi,
5. Ajaz (Halil) Krasniqi,
6. Avdi (Muharrem) Shala dhe
7. Sinan (Tahir) Krasniqi
- (ky i fundit ishte edhe oficer i ushtrisë turke) .
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi