Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Kafeina ruan memorien e femrave

Shko poshtë

Kafeina ruan memorien e femrave

Mesazh nga Dardania prej Fri Dec 09, 2011 11:42 am

Pirja e tre ose më shumë filxhanëve me kafe ose çaj në ditë mund të ndihmojë gratë e moshuara ta ruajnë memorien.
Hulumtuesit e Institutit Kombëtar Francez për Shëndetësi dhe Hulumtime Mjekësore, kanë studiuar 7.000 burra dhe gra të moshës mbi 65 vjeçare (vitet mesatare: 74), në tre qytete të Francës: Bordeaux, Dijon dhe Montpellier.

Në fillim të studimit, të gjithë pjesëmarrësit janë pyetur rreth sasisë së kafeinës së marrë, përfshirë edhe medikamentet e marra, pasi që disa prej tyre përmbajnë kafeinë. Disa kishin pirë edhe kola ose kakao, të cilat po ashtu përmbajnë kafeinë. Më pastaj, ata kanë kaluar në disa teste të aftësive mentale, përfshirë testimin e memories të bazuar në listën e fjalëve. Ata i kanë përsëritur këto teste edhe pas dy vitesh dhe sërish pas katër vitesh prej fillimit të studimit.

Gratë të cilat kishin pirë së paku tri filxhanë kafe ose çaj në ditë, që nga fillimi i studimit kanë treguar më pak rënie në testimet e tyre gjatë studimit, krahasuar me gratë të cilat kanë raportuar se kanë konsumuar një filxhan kafe ose çaji në ditë.

Por, sa ka ndikuar kjo tek burrat? Të dhënat tregojnë se nuk ka ndonjë përfitim tek burrat. Kjo mund të jetë si rezultat i asaj se gratë mund të jenë më shumë të ndjeshme ndaj efektit të kafeinës.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi