Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Implanti i mëlçisë i jep foshnjës “një shans tjetër për jetë”

Shko poshtë

Implanti i mëlçisë i jep foshnjës “një shans tjetër për jetë”

Mesazh nga Dardania prej Fri Dec 09, 2011 12:00 pm

Mjekët në Londër thonë se e kanë shëruar një foshnjë nga një sëmundje e rrezikshme për jetë e cila ishte duke ia shkatërruar mëlçinë.
Ata implantuan qelizat të cilat vepruan si një mëlçi e përkohshme,duke i lejuar organit të dëmtuar të shërohet.

Ekipi në Spitalin e King's College në jug të Londrës thonë se kjo teknikë po përdoret për herë të parë.

Tetë muajshi Iyaad Syed tani duket i shëndoshë tërësisht - por gjashtë muaj më parë ai ishte afër vdekjes. Një virus kishte dëmtuar mëlçinë e tij duke ja humbur funksionin dita ditës.

Në vend se ta vendosnin në listën e pritjes për një transplantim, mjekët injektuan qelizat e mëlçisë të dhëna nga donatorët në barkun e tij.

Këto qeliza eliminuan helmet dhe prodhuan proteina të domosdoshme për jetën e foshnjës – duke vepruar si një mëlçi e përkohshme.

Këto qeliza u mbuluan me disa substanca kimike të përfituara nga algat që i mbrojtën ato nga sistemi imun i foshnjës.

Profesori Anil Dhawan, ekspert i mëlçisë në Spitalin e King's College, tha se tërë stafi i spitalit është i entuziazmuar:
"Ky është trajtimi i parë i këtij lloji për shërimin e fëmijëve me insuficiencë (pamjaftueshmëri) akute të mëlçisë. Para disa muajve kur e vizitove këtë fëmijë, ai ishte aq i sëmurë duke e përkrahur për mbijetesë me aparate të hemodializës dhe të frymëmarrjes.
"Ne mendojmë se ja ofruam një shans tjetër për jetë tash pas gjashtë muajve kur mëlçia e tij është mrekullisht duke ju kthyer funksionit normal.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi