Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Mungesa e gjumit shkakton diabetin e tipit 2

Shko poshtë

Mungesa e gjumit shkakton diabetin e tipit 2

Mesazh nga Dardania prej Fri Dec 09, 2011 12:07 pm

Gjumi i pamjaftueshëm mund të shkaktojë zhvillimin e trashësisë ose madje edhe të diabetit të tipit 2, kanë treguar rezultatet e studimeve të cilat i kanë bërë studiuesit e Universitetit në Australinë e Jugut.
Kjo ka të bëjë me njerëzit të cilët, për shkak të punës zyrtare, janë të detyruar të flenë vetëm 4 -5 orë në ditë. Te rastet e këtilla ndodh çrregullimi i metabolizmit të sheqerit, për ç'arsye regjistrohet edhe niveli i lartë i glukozës.

Te studiuesit është vërejtur edhe zvogëlimi i tolerancës në glukozë pas shujtës së mëngjesit, gjë e cila tregon se ushqimi i përdorur në atë kohë të ditës e ka shkaktuar rezistencën e insulinës.

Insulina është hormon i cili e rregullon baraspeshën e yndyrës dhe nëse vlerat e tij te rastet e pagjumësisë kronike mbeten të rritura, organizmi energjinë do ta shtresojë në vend që ta harxhojë.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi