Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video)

Shko poshtë

Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video) Empty Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video)

Mesazh nga Dardania prej Sun Dec 11, 2011 3:31 am

Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video) 10582-hamburg-miniatur-wunderland-300x225Është modeli më madhështor i hekurudhave në botë dhe një nga ekspozitat më të suksesshme të përhershme në Gjermaninë Veriore. Ky është qyteti më i madh miniaturë, një mrekulli më vete, që është kthyer në destinacionin e mijëra turistëve.
Miniatur Wunderland, është një atraksion hekurudhor në miniaturë dhe më i madhi në botë në llojin e vet. Gjatë vitit 2011, hekurudha ishte 12.000 metra e gjatë. Ky qytet është vendosur në një shesh 6.400 metra dhe modeli përfshin 1.150 metra katrorë.

Ndërtimi i këtij qyteti – miniaturë filloi në dhjetor 2000. Projekti ishte krijuar nga vëllezërit Frederik dhe Gerrid Braun. Ndërkohë që pritet që projekti të përfundojë komplet në vitin 2020 dhe modeli të shtrihet në një hapësirë mbi 2.300 metra katrorë.

Ekspozita përfshin 890 trena të përbërë nga mbi 11.000 vagonë, 300.000 drita, 215.000 pemë dhe 200.000 figura njerëzish.

Gjithashtu, në këtë qytet gjigand në formë miniature nuk mungon as aeroporti, i cili është bazuar mbi modelin e aeroportit të Hamburgut.

Të gjitha mjetet por edhe lëvizja e figurave në këtë “qytet” kontrollohet nga 250 kompjuterë.

Për më shumë, ndiqni videon mbresëlënëse.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video) C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video) Empty Re: Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video)

Mesazh nga Dardania prej Sun Dec 11, 2011 3:32 am


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Qyteti – miniaturë më i madh në botë (video) C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi