Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Historia e Fshatit Kabash te Prizrenit

Shko poshtë

Historia e Fshatit  Kabash te Prizrenit  Empty Historia e Fshatit Kabash te Prizrenit

Mesazh nga Dardania prej Tue May 24, 2011 3:01 am

Armata e tretë serbe gjatë operacioneve pushtuese në Kosovë në tetor-dhjetor 1912,vrau e masakroi barbarisht, burra, gra, pleqë e fëmijë si dhe dogji e shkretoi qindra fshatra shqiptare. Gjatë viteve 1912-14 kjo ushtri barbare,vrau në mënyra të ndryshme mbi 150 mijë shqiptarë, pa i llogaritur këtu të rënët në luftë.Vrasjet,masakrimet dhe shfarosjet masive te shqiptareve,përmasa shqetesuese,marrin sidomos në vitin 1913.Vetëm gjatë këtij viti u dogjën dhe u shkatërruan 235 fshatra shqiptare me mëse 7.120 shtëpi,ndërsa vranë e masakruan pamëshirë mbi 40 mijë pleqë,gra dhe fëmijë...!!!

Po fillojë me Masakrën e banorëve të fshatit Kabash të Prizrenit.

§

SI U MASAKRUAN BANORËT E KABASHIT NË MARS 1913...?!

(...)
Nga 10-16 mars 1913,u vranë e u masakruan pa mëshirshëm 115 mashkuj të fshatit Kabash të Prizrenit.Në këtë fushatë të egër gjenocidale,mashkujt e Kabashit janë vrarë grupe-grupe,në disa lokalitete.

I.Të vrarë me pushkë afër lagjes së xhamisë së Kabashit:

1.Rexhep Rrustë Kabashi,
2.Shaban Rrustë Kabashi;

II.Të shkuar në bajoneta te Prroi Duhit:

3.Sherif Rrustë Kabashi,
4.Zeqir Asllan Rexhaj,
5.Vesel Haxhi Rexhaj,
6.Destan Budakova(mysafir te Zeqir Asllani),
7.Isuf Hajdar Muçaj,
8.Zymber Haxhë Rexhaj,
9.Shaban Mehmet Uka,
10.Hysen Ramë Muçaj;

III.Të prerë te stani i Rekës,në Korishë dhe tek ara Ograjë e Rrustë Kabashit:

11.Ahmet Rraman Muçaj,
12.Sahit Abaz Rexhaj,
13.Hysen Beqir Ahmetaj,
14.Destan Beqir Ahmetaj,
15.Berat Abdyl Ukaj,
16.Rexhë Arif Salihu,
17.Azem Rexhep Ahmetaj,
18.Hajdin Rexhep Ahmetaj,
19.Isuf Abdyl Ukaj,
20.Bajram Ajdin Memaj,
21Rexhë Rrahmani,
22.Bajram Abdyl Ukaj,
23.Musli Haxhi Jeminmemaj,
24.Sinan Haxhi Jeminmemaj,
25.Selim Rama,
26.Shaban Ahmet Rexhaj,
27.I paidentifikuar;

IV.Të masakruar me sopatë në cungun dy degësh të arrës te livadhi i Kishës së Shën Markut në Kabash:

29.Rexhë Ukë Dakaj,
30.Haki Muharrem Rexhep Dakaj,
31.Bislim Bajram Dakaj,
32.Hysen Adem Kabashi,
33.Tahir Malë Kabashi,
34.Sali Adem Kabashi,
35.Skënder Malë Kabashi,
36.Liman Murtez Dakaj,
37.Arif Shaban Ahmetaj,
38.Zylfije Arif Shaban Ahmetaj(kjo grua është djegur në shtëpi),
39.Abdullah Arif Ahmetaj,
40.Shaban Arif Ahmetaj,
41.Hajrullah Arif Ademaj,
42.Isuf Ethem Ahmetaj,
43.Sadik Ethem Ahmetaj,
44.Abaz Ilaz Ahmetaj,
45.Sylë Abaz Ahmetaj,
46.Bekë Zenel Ahmetaj,
47.Rushit Beqë Ahmetaj,
48.Ramë Jemin Ahmetaj,
49.Abdyl Ramë Ahmetaj,
50.Shaban Ramë Ahmetaj,
51.Qerim Ramë Ahmetaj,
52.Shaban Zenun Memaj,
53.Ali Hajdin Memaj,
54.Kada Memaj-(gruaja e Aliut,ishte nga Lubizhda dhe e e masakroi Jovani i Lubizhdës),
55.Hajrush Shaban Memaj,
56.Sylë Jakup Dakaj,
57.Rexhep Jakup Dakaj,
58.Haxhi Jemin Memaj,
59.Sejdi Haxhi Jemin Memaj,
60.Rrahman Halil Dullaj,
61.Sherif Ramadan Dullaj,
62.Rexhë Rrahman Dullaj,
63.Asllan RrahmanDullaj,
64.Hazir Rrahman Dullaj,
65.Adem Halit Dullaj,
66.Imer Bajram Dakaj,
67.Ali Demë Pukaj,
68.Imer Maliq Dakaj,
69.Halit Imer Dakaj,
70.Hazir Adem Dullaj,
71.Ahmet Mehmet Ehmetaj,
72.Hasan Beqir Mulaj,
73.Demë Ahmet Ahmetaj,
74.Selim Ahmet Ahmetaj,
75.Ramë Rexhep Ahmetaj,
76.Bajram Sylë Gutaj,
77.Kadri Adem Gutaj,
78.Sadri Adem Gutaj,
79.Ali Uka,
80.Arif Uka,
81.Brahim Rexhepi,
82.Dudie Isuf Ukaj,
83.Mulla Ademi i Rexhajve,
84.Xhemë Adem Rexhaj,
85.Abdullah Ahmet Rexhaj,
86.Tahir Dervish Muçaj,
87.Fazli Fetah Ukimeri,
88.Rexhë Ali Ukimeri,
89.Bafti Hajdar Muçaj,
90.Mustafë Hajdar Muçaj,
91.Miftar Hajdar Muçaj,
92.Jashar Sahit Ukimeri,
93.Ismail Ramë Bobaj,
94.Maliq Bajram Balaj,
95.Bajram Abaz Ahmetaj
96.Ali Myrtez Dakaj
97.Rrahman Abaz Bobaj,
98.Maliq Torbani nga Lubizhda(e hudhën në kanjon prej majës së rrasës së keqe të kishës);

V.U pushkatua te Pusi Atit(Shpenadijë):

99.Adem Berat Ukaj;

VI.Të vrarë në luftë me ushtrinë serbe në vitin 1912;

100.Mahmut Halit Ahmetaj,
101.Rexhë Sadik Ahmetaj,
102.Brahim Halit Ahmetaj.

Emrat e nëntë personave,nuk janë identifikuar,ndërsa katër veta:Ramë Qerimi,Bislim Rexhep Nura dhe vëllezërit Balë e Hasan Salihu,kanë arritur të shpëtojnë nga masakra..

KUSH E PERGADITI DHE MORI PJESE NE PLOJEN-MASAKREN E KABASHIT ?!

Këtë plojë-masakër të Kabashit e kanë përgaditur udhëheqësit e komitëve serbë të Prizrenit në krye me:Jefto Gapiqin,Daskall Petrin,Maksim Ristiqin,nga Korisha dhe puziqët e Prizrenit nën sinkronizimin e priftërve të kishës dhe bogosllavisë serbe në Prizren,e cila me përpikëri ka udhëhequr një politikë represive-gjenocidale ndaj Kabashit.Ndërkaq ekzekutuesit e plojës-masakrës së Kabashit në kishën e shën Markut kanë qenë oficerët e ushtrisë dhe komitëve serb në krye me:Spiro Dobrosavleviqin nga Dellovci-kapiten i njësive çetnike në rezervë,pastaj njëfarë kapiten Ilija gjithashtu nga Dellovci,Spiro Kola dhe Jovani që të dy nga Lubizhda,Mark Gavazi i fshatit Novak,Vojvoda i fshatit Vërbiqan(ky fshat gjindet afër Sreckës),Matush Giga dhe vëllezërit Angjellko dhe Marko Ristiq(kryeparë të komunës së Korishit),Vuksan Jovanoviqi… popi i kishës së shën Markut Serafini dhe Jovan Dragiqi nga Mushtishti.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi