Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto)

Shko poshtë

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) Empty Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto)

Mesazh nga Dardania prej Wed Dec 14, 2011 12:39 am

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 122Një sferë e gjelbër 3-dimensionale u shfaq para Bashkisë së Parisit, duke shkaktuar habi tek kalimtarët. “Kur e sheh nga larg, ngjason me një sferë që qëndron mbi tokë, ndërsa kur afrohesh, e kupton që në realitet bëhet fjalë për një nivel toke të gjelbëruar ku mund të ecësh, të shtrihesh, të shëtitësh me biçikletë…”. Këto ishin fjalët e artistit francez Francois Abelanet, i cili përshkruan iluzionin e gjelbër 3-dimensional që krijoi në qendër të Parisit, “duke vjedhur” kështu zemrat e parisianëve. Qëllimi i artistit ishte që t’i shkëpuste banorët nga e përditshmja dhe në vend të një lulishteje të zakonshme, krijoi këtë iluzion sferik, duke i bërë ata, por edhe turistët, të ndjejnë sikur ecin mbi sferën e ëndrrave të tyre dhe të shijojnë qëndrimin në hijen e pemëve të mbjella aty. 90 persona punuan me orar të zgjatur për 5 ditë për ta krijuar këtë “oaz” sferikl, ndërkohë që u nevojitën mbi 1.200 metër katror terren artificial, shumë pemë dhe 650 metër kub rëre që të përfundojë kjo sferë 3-D e gjelbër, që ka gjatësi 100 metra dhe mori emrin simbolik “Qui croire?” (që do të thotë “Çfarë të besosh?”).

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 214

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 313

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 411

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 59

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 59

Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) 74

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Një iluzion 3-D në qendër të Parisit! (foto) C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi