Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Fëmijët që flenë pak, shëndoshen

Shko poshtë

Fëmijët që flenë pak, shëndoshen

Mesazh nga Dardania prej Sat Dec 17, 2011 12:34 am

Sipas një studimi të realizuar në Zelandën e Re, në të cilin u vëzhguan 244 fëmijë të moshës 3-7 vjeç, të publikuar në “British Medical” të “BBC”-së theksohet se fëmijët që nuk flenë mjaftueshëm natën janë më të predispozuar të shëndoshen, shkruan "DritaIslame.al".

Në studimin ku u regjistruan aktivitetet fizike dhe zakonet e gjumit të fëmijëve të grupmoshave 3, 4 dhe 5 vjeç dhe u bënë matjet e peshës, gjatësisë dhe yndyrave të trupit, u pa se fëmijët të cilët flenë pak pasqyrojnë një indeks të lartë të trupit pas moshës 7 vjeç.

Profesor Francesco Cappuccio dhe Michelle Miller nga Universiteti Warwick, nënvizojnë faktin se fëmijët dhe të rriturit duhet të preferojnë aktivitete dhe sjellje të cilat zgjasin kohën e gjumit pa marrë ilaçe duke theksuar se studimi ruan vlefshmërinë e tij edhe nëse gjendet një lidhje në mes gjumit, peshës dhe aktiviteteve seksuale me ato fizike.

“Sidoqë të jetë 20% e fëmijëve të kësaj moshe përjetojnë probleme gjumi. Ne e dimë se gjumi luan një rol të rëndësishëm mbi performancën e shkollës, sjelljeve, kujtesës dhe përqendrimit. Ky studim është i dobishëm në shtimin e informacionit që kemi rreth modeleve të gjumit të fëmijëve”, u shpreh doktor Ian Maconochie nga pavioni i pediatrisë në Royal College, duke pohuar se fëmijët nën moshën 5-vjeçare duhet të flenë të paktën 11 orë në ditë.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi