Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Niveli i Sheqerit në Gjak tani do të Matet në Lot

Shko poshtë

Niveli i Sheqerit në Gjak tani do të Matet në Lot

Mesazh nga Dardania prej Thu Dec 22, 2011 3:02 am

Niveli i glukozës tek lotët i përgjigjet nivelit të saj në gjak, ndërsa ekspertët konsiderojnë që kjo mund të jetë alternativë e mirë për shpimin e përditshëm në trup dhe nxjerrjen e gjakut.

Diabetikët tani kanë shumë mundësi të kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak nga dy deri dhjetë herë në ditë me teste gjaku, por shpikja e re e ekspertëve nga Universiteti Michigan mund ta ndryshojë këtë gjë.

Kanë zhvilluar sensorin i cili detekton nivelin e glukozës, jo në gjak, por në lot. Në hulumtim kanë përdorur lotët e lepujve si zëvendësues njerëzor, ndërsa niveli i glukozës në gjak ka qenë i njëjtë me nivelin e tij në gjak.

“Kështu do të tashmë do të matet glukoza e lotëve disa herë në ditë dhe të kontrollohet niveli i saj në gjak, por pa dhimbjen e panevojshme dhe nxjerrjen e gjakut”, kanë shpjeguar hulumtuesit. Për këtë janë përcaktuar për shkak të kërkesës të madhe të pacientëve që kërkojnë cilëndo alternativë përveç shpimit në trup. Gishtat me kohë bëhen të ndjeshëm, ndërsa gjithmonë është i pranishëm edhe rreziku i vogël nga infeksionet, shkruan Daily Mail.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi