Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot

Shko poshtë

Zbulohet një gjuhë 2.800-vjeçare e panjohur deri më sot

Mesazh nga Dardania prej Sun May 13, 2012 1:10 am

Një gjuhë të panjohur deri më sot, mbi 2.800-vjeçare pretendojnë se zbuluan arkeologët në një temopull në Lindjen e Mesme. Ky zbulim konsiderohet i një rëndësie të veçant nga arkeologët, pasi falë tij mund të zbulohen rrënjët e kombësisë dhe politike të popujve të parë që jetonin në atë rajon, e që më pas u “zhdukën”. Në mesopotami dihet se lindën civilizimet e para më të zhvilluara.
Gjurmët e gjuhës së panjohur, u zbuluan nga studiues të Univeristetit të Kembrixh, në një pllak balte, gjatë punimeve arkeologjike në një pallat perandori në Asiri të qytetit të lashtë Tusan, që ndodhet në Turqinë jugperëndimore.
Kjo gjuhë, sipas gjuhëtarëve, konsiderohet se flitej nga një popull, i cili jetonte në vargmalet Zagros, në Iranin perëndimor.

Në tabel -e cila u zbulua në arshivat e pallatit, ku dhe ruheshin protokolla përkatësisht për çdo këshill drejtues, për çdo vendim politik, ekonomik dhe veprim që merrej nga pushtetarët kryesor- ishin shënuar emrat e 60 femrve, të cilat ose ishin pengje lufte, ose viktima të lëvizjeve apo shpërnguljeve të deyrueshme të Asirianëve.

Kur arkeologu Dr. John MakGkinis, filloi të studionte hollësisht të gjitha emrat, diktoi se 45 prej tyre nuk ngjanin aspak me ato mijëra emra të njohur të regjistruar në Lindjen e Mesme. Duke patur parasysh se në lashtësi, në rajonin në fjalë, emrat ishin të ndërlikuar dhe përbëheshin ose nga fjalët e plota të së përditshmes, ose nga shkurtimi i tyre. E veçanta e 45 emrave që përfshiheshin në pllak, shtyn arkeologët dhe gjuhëtarët që të konsideojnë se pas tyre fshihet një gjuhë e panjohur deri më sot.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi