Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ali Asllani (1882-1966)

Shko poshtë

Ali Asllani (1882-1966) Empty Ali Asllani (1882-1966)

Mesazh nga Dardania prej Fri Jun 22, 2012 10:51 am

Ali Asllani (1882-1966) AsllaniAli Asllani lindi në fshatin Vajzë të Vlorës në vitim 1882, ku edhe kreu shkollën fillore kurse në Janinë gjimnazin « Zosimea ». Mëtej u regjistrua në mjekësi por u tërhoq nga këta studime për të vazhduar në Institutin e Lartë të Shkencave Adminstrative në Stamboll. U këthye në Janinë dhe më vonë u emërua nënprefekt në Delvinë.
Në këtë kohë Pushteti Turk deshi ta internoj në Haleb të Sirisë se e mbështeste Ismail Qemailin por Ali Asllani i shpëtoi internimit duke kaluar në Korfuz e Vlorë. Pas ndryshimeve në qeverinë Turke, këthehet në Stambol dhe emërohet rishtazi si prefekt në teritorin e Vilajetit të Konjës.

Në Qeverinë e Ismail Qemalit u u caktua Sekretar i Përgjithshëm i Kryesisë dhe i Këshillit Ministror. Në vitet 1918-20 Kryetar i Bashkisë në Vlorë. Mandej punoi nëpër shtete fqinje i akredituar Konsull në Triestë, Sekretar i parë në Bullgari dhe, Ministër i akredituar në Greqi. Më në fund u angazhua rishtazi si Kryetar në Vlorë nga ku edhe u largua në fshatin e lindjes.

Pak vite para se të vdiste, pushteti komunist që nuk e shihte me sy të mirë poetin e madh, i ndau, me gjasë nga zorri, një pension për të cilin Victor Hugo do të kishte thënë « MISERABLE ».

Krijimtaria e Ali Asllanit nisi që në moshë tër re por por poema « Hanko Halla » e ngiti në piedestalin poetëve më të dalluar shqiptarë. Shumë njohës dhe kritikë letrarë thonë se « Hanko Halla » është libri më li lexuar me poezi në letërsinë shqipe të të gjitha kohërave…Dueht theksuar gjithashtu se veprimtarinë a Ali Asllanit, ndihet lidhja me këngët popullore të Labërisë, që e bënë poezinë e tij shumë të këndëshme dhe kjo është karakteristikë dhe kolorit themelor i vargut të Asllanit. Pas kësaj vepre, kemi një shprazëti si frut i sistemit politik në vend e kjo zgjati gjer në vitin 1960, kur veprat e tij fillojnë të botohen dhe për një kohë relativisht të shkurtër dalin nga shtypi « Vidi – vidi, pëllumbeshë », Shqipëria kryesorja », « Vajzat dhe dallëndyshja », « Kur merr zjarr rrufeja » dhe pas vdekjes « Poezia shqipe » , « Poezi të zgjedhura » dhe disa ribotime.

Ali Asllani pushoi në Tiranë në vitin 1966.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Ali Asllani (1882-1966) C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi