Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)

Shko poshtë

Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         Empty Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)

Mesazh nga Dardania prej Fri Jun 22, 2012 10:54 am

Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         Nermin_vlora
Nermin Vlora – Falaschi lindi më 18 Prill të vitit 1921 në Tiranë. Filloi nxënien e diturive fillestare në shkollën Motrat Qiriazi dhe mëtej të mesmet gjithëmonë në Tiranë pranë Institutit Femënor Nana Mbretneshë. Në moshë mjaftë re (17 vjeçe), njohu oficerin italian Enzo Flaschi me të cilin u martua dhe para ardhjes se komunistëve në pushtet ajo u largua me bashkëshortin e vet për në Itali.

Nermin Vlora filloi të meret me shkrime dhe përkthime që në bangat e shkollës së mesme kur përkthente poezi nga gjuha frënge dhe italiane për radion e Tiranës.


Në Itali ajo studjoi shkencat juridike në dhe kështu u pajis me dituri të gjëra. Fliste disa gjuhë dhe kjo qe një pasuri tejet e vlefshme që i ndihmoi sidomos në gjurmimet e saja njëzet vjeçare mbi çeshtjen etruske ku bëri deishifrime-përkthime të kësaj gjuhe nëpërmjet të idiomave të gjuhës shqipe dhe pohonte se kjo gjuhë mund të spjegohet vetëm nëpërmjet të tyre. Kjo çështje u bë temë e rrahur nga shumë shkencëtarë të kesajë lëmie nga të cilët një pjesë pajtohej me Zonjën Nermin, disa shprehnin bindje të tyre pas anuar për ose kundër et disa e hidhnin poshtë plotësisht tezën e parashtruar të "përkthimit shqip". Puna dhe interesimi saj zgjërohet me shum sukses në lamitë e letërsisë, arkeologjisë, historisë dhe gjuhësisë dhe antropologjisë (Rëndësia e figurës së gruas në Iliri dhe Profili i grave shqiptare në histori). Shkruan në shqip dhe italisht dhe përkthen përpos nga italishtja (Ismail Bej Vlora) edhe nga anglishtja (Kujtime (Ismail Qemali).


Përndryshe, ndër veprat më të njohura përmenden (sipas vitit të botimit) :


1967 Zotëruesi i kohës ;
1973 Nga gjysëmhëna tek hëna ;
1979 Momente kolombiane ;
1971 Enesërmja e Kohës ;
1972 Kina ;
1979 Konsiderime mbi civilizimin Çibça ;
1984 Pellazgët, Ilirët, Etruskët, Shqiptarët ;
1989 Etruskishtja gjuhë e gjallë etj.Nermin Vlora Fallaschi vdiq më 2004 duke lënë pas vehtes një pasuri, një monument të gjallë shkrimesh me një vlerë të jashtëzakonshme.


* * *


Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         Dodona Dodona


* * *


Ilustrimet e poshtme janë të marruna nga L'énigme de Pélasges et Etrusques.


Tempull i vogël që daton nga shek i III të P.E.S. i gjetur dhe i ruajtur në Apoloni ku lexojmë:Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         Tempull Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         Nvlora4
Edhe një deshifrim të Nermin Vlorës:Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         Nlora5

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Nermin Vlora Falaschi (1921-2004)         C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi