Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Sinan Sadiku

Shko poshtë

Sinan Sadiku  Empty Sinan Sadiku

Mesazh nga Dardania prej Fri Jun 22, 2012 11:00 am

Sinan Sadiku  Sinan_sadiku Sinan Sadiku u lind më 12.11.1961 në fshatin Gjyrishec të komunës së Dardanës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje dhe në Tyxhec, të mesmen në Dardanë, ndërsa Fakultetin Juridik në Prishtinë.
Bashkë me disa krijues të tjerë të Dardanës, në vitin 1996 themeluan klubin letrar “Nositi”, kryetar i të cilit ishte prej vitit 2001 deri më 2005.
Shkruan poezi dhe kritikë letrare. Në vitin 2000 botoi përmbledhjen me poezi të titulluar “Rrobat e engjëllit”.
Punon përgjegjës i Zyrës Komunale për Punësim në Dardanë.


Nga përmbledhja me poezi “Rrobat e engjëllit"
KOHA IMEKoha ime

të lutem

shumë të lutem

mos m`i prek plagët

e mbuluara me hi

se edhe gurët

do të pikojnë gjak

e gjëma e tyre

do t`i pikëllojë yjet

e do t`i shterrë lumenjtë

o koha ime

BREZI IMTë linden lulet e prillit

e ngrica e janarit

Brezi im i mirëNa patën mashtruar librat

e s`kishim ditur

si ta kërkojmë lirinëS`i kishim njohur as njeriun as botën

e njeriu i mirë s`ishte rritur

veçse në dëshirat tonaDikur i hetuam këto

po guximi e pafajësia

thuaja na lanë

e një sherr na hyri në shpirtPak po shohim në mjegullën

që më shumë e gjetëm

e edhe e krijuamEdhe gjuha e ka ngrënë vetveten

Nga pasha e rendë

“e qëllimeve të larta”Disi e ndërtuam një anije pa vela

pa shumëçka tjetër

e marinarët i përzumë

se na u dukën t`padijshëmKemi hyrë në këtë det të thellë

e s`po dimë si t`ia bëjmë

me këtë gjysmanijeEdhe limoni na është bërë i ëmbël

Në horizont herë del herë humbë

një diell me dhëmbë

e rreze të ftohta akullRuaju: nga zemërimi i prillit

nga mallkimi i janarit

e shkëlqimi i t(m)errit

Brezi im i dashurBrezi im i mirëMETAMORFOZA


Gjatë thuri plane

për ta pikturuar

vashën më të bukur

Princeshën e Ëndrrave

të Bukurën e DheutNuk i bënë duart

Ngjyrat i dolën false

e edhe pëlhura...Dikur u lodh

Shkoi djalli

i ofroi mbështetje djallëziKoka iu mbush sherre

e piktura i doli

një shtrigë e tmerrshme

e cila hëngri çdo gjë

edhe ëndrrat e tij

edhe ëndrrat tona

ZHGËNJIMIEdhe kjo lule

S`paska qenë trëndafil

Paska qenë kaçë

Me pak pak prillEdhe ky shpend

S`paska qenë pëllumb

Paska qenë shpendkeqe

Që vjen shkon e s`humbEdhe kjo shkëndijë

S`paska qenë yll

Paska qenë vetëtimë

Vetëtimë në pyllÇ`të bëj

Pa trëndafil

Pa pëllumb pa yll

Thellë në këtë pyll

Me fytyrë dyll

MUSHKONJAGjithë ditën e lume

fshihet nëpër oazat e mykura

të territKur vjen nata

e viktimat rehatohen flejnë

shkon ua pi gjakunAskënd nuk e falë

… as fëmijët tanëEnergjinë për veprim

ia dhuron miku i saj i zi

terriPërherë i lutet Zotit

të mos ketë ditë

të mos ketë diell

të mos ketë dritë

po të ketë vetëm natë

pa yje pa hënëTë gjorës

fati ia ktheu shpinën

s`u bë as lakuriq i natës

LOJA E KOTËSISËNë kohën

e pafytyrësisë

e shumëfytyrësisë

qepi vrimat

e shpresave

luaj lojën

e kotësisë

KAMPION I PRITJESKërkoj një çerdhe të ngrohtë

ku do t`i nxej

eshtrat e mia të mërdhita

një çerdhe të freskët

ku do t`i shpëtoj

zjarrmisë shkrumbueseNuk di si t`ia bëj me vapën

e cila do t`më ngulfat

me gishtat e saj të hekurt

Si t`ia bëj me acarin

i cili orvatet të mbjell akull

edhe në shpirtin tim

Si t`ia bëj me heshtjen

me zhurmën mbytëse

me pagjumësinëMbase s`më ka mbetë rrugë tjetër

veçse të strehohem

në ndonjë nga dhomat e shumta

të imagjinatës sime

jashtë sistemit diellor

dhe ta jetoj

bile një çast të lumtur

ose

të bëhem kampion i pritjes

TEPRICË DHE MUNGESËSa shumë tepricë

Sa shumë mungesëTepricë patriotësh

Tepricë heronjsh

Tepricë robërie

Mungesë lirieSa shumë tepricë

Sa shumë mungesë

MJEGULLAE humbëm rrugën

dhe e kërkojmë

e kërkojmë

e kërkojmë

E kurrsesi ta gjejmëJemi

në fshatin e lindjes

medetMBRETËRIA E DJALLIT


Në zemër bartë Saharën

Tokën ujitë

me gjakun e pëllumbave

Mbjell farën e sosurBashkudhëtarë ka korbat

që pinë

lotin e syve tanëKainëve ua mpreh thikat

e Kuajt e Trojës i shalon

ende pa e ngrënë tagjinëNjë ditë

kur ta gjejmë urtinë

e ta humbim durimin

vesh rrobat e Engjëllit

dhe kthehet në çerdhen e vet

ERDHEErdhe qetë ngadalë natyrshëm

dhe hyre në zemrën time

kur edhe uji edhe ajri

qenë kontaminuar

edhe shpresat qenë mbytur

edhe këngët qenë ndaluarErdhe kur pranvera

pat rrëshqitur thellë në humnerë

i qenë thyer këmbët

nuk mund të ngritej

por dergjej vuante

endej nëpër të çarat gjigante të shekujve

dhe nuk vinteErdhe hyre në zemrën time

dhe e mbolle flladin e pranverës

e mbolle aromën e jetës

Pastaj e filluam luftën

me mbretërinë e tmerrshme të heshtjes

e cila mbillte vetëm ftohtësi trishtim

e vdekjeErdhe dhe filluam të këndojmë

asnjëherë s`u ndalëm

As atëherë

kur jeta me vdekjen vallëzonin

sikur të ishin motra binjake

TË ËMBLAT KUJTIMEE ato kujtime

të ëmblat kujtime

plagë në zemrën timeE ato kujtime

të ëmblat kujtime

lot e mallëngjimeE ato kujtime

të ëmblat kujtime

në shpirt veç blerime

STREHIM NË VARGJEMë janë thyer

krahët e imagjinatës

Kroi i frymëzimit

ka shterur

e muzat

më kanë braktisurÇka t`i bëj

dhembjes

Çka t`i bëj

vetmisë e zhgënjimit

dashurisë e shpresës

kur të çohen në kryengritje

e të kërkojnë

strehim në vargje._________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Sinan Sadiku  C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi