Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Gjurmë të një lokaliteti të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit

Shko poshtë

Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit Empty Gjurmë të një lokaliteti të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit

Mesazh nga Dardania prej Fri Jun 22, 2012 11:08 am


Nga : Shkodran IMERAJ

Deçani më rrethinë, është një lokalitet shumë i pasur arkeologjik, i një rendësite të vaçant është edhe lokaliteti arkeologjik në malet e fshatit Isniq të Deçani i njohur në popull si “Kulla e Qelisë”. Objekti në fjalë nuk ngjason më Kullat e Dukagjinit por i ngjason më shumë një lokaliteti arkeologjik - qyteti të lashtë, për të cilin askush nuk din më teper informacione së sa vetëm “Kulla e Qelisë, vend shumë i vjeter”.

Lokaliteti “Kulla e Qelisë”, shtrihet në pjesën shkembore, rrezë maleve të Isniqit respektivish mbi Manastirin e Deçanit.

Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit Sh_ime1
Kulla e Qelisë – Enigmë e pas zbuluar
Gjurmët për ekzistimin e një vendbanimi edhe sot jan të dukshme.

Në shikim të parë lokaliteti “Kulla e Qelisë”, të jep të kuptosh së në një të kaluar të largët, ky lokalitet është banuar nga njeriu.

Stuhive të kohës, sot i ka shpëtuar një muri i gjatë i një ndërtese, i cili është ngritur karshi shkëmbinjëve. Ky murë ka një madhësit prej 10 metrave i gjatë dhe 5 metra i gjerë.

Përbrenda lokalitetit “Kulla e Qelisë” ekzistojnë edhe gjurmët e një objekti sakral, i cili po ashtu i ka rezistuar kohës.

Kohë më parë në këtë lokalitet janë gjendur gjurmë të disa afreskave.

Po ashtu në afërsi të “Kullës së Qelisë”, sot gjenden gjurmët e ruajtuara shumë mirë të një godine e cila është e ndertuar prej gurëve të vegjel e të gdhendur dhe të ruajtur mirë. Kjo godin është e mbuluar më qemere të gurit të cilat janë të ruajtuara mirë. Edhe dyshemeje e kesaj godine është e shtruar më gurë të gdhendur.

Në këtë lokalitet arkeologjik janë gjeture edhe fragmente shumë të rendësishme për kohën, përmes të cilave mundet të bëhët edhe datimi i këti lokaliteti të lashtë me vlera historike. (shih fotografin 1, 2, 3, 4) :

Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit Sh_ime2
Fotografi 1Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit Sh_ime3
Fotografi 2Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit Sh_ime4
Fotografi 3Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit Sh_ime7
Fotografi 4
“Kulla e Qelisë”, konsiderohet dhe mbetet një enigmë e kohës. Nëse për një kohë shumë të shkurtër nuk merren masa lokalitetit “Kulla e Qelisë” shumë shpejt do ti humbin gjurmët. Është koha, si dhe dora e njeriu, ajo që është duke e shkatrruar “Kullën e Qelisë”.

Prandaj, duhet që shumë shpejt ekspertët dhe institucionet që merren më arkeologji, të dalin në lokalitet dhe të bejën hulumtime rreth enigmës “Kulla e Qelisë”.(Autori është Historian)

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Gjurmë të një lokaliteti  të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi