Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ja pse veza është kaq e rendësishme për shëndetin tonë !

Shko poshtë

Ja pse veza është kaq e rendësishme për shëndetin tonë !

Mesazh nga aurora prej Mon Apr 22, 2013 6:39 pm

Ja pse veza është kaq e rendësishme për shëndetin tonë !

1. Vezet jane te shkelqyera per syte. Sipas nje studimi, nje veze ne
dite mund te parandaloj demtimin e syrit, per shkak te permbajtes se
nje substance karotenoide, konkretisht “lutein” dhe “zezaxanthin”. Te
dyja keto ndihmojne qe te perthithen nga trupi yne nga veza, e cila i
ka me perqindje me te larte krahasuar me ushqimet e tjera.

2. ...Njerezit qe konsumojne veze cdo dite, kane nje risk me te ulet per t’u prekur nga katarakti (perdja e syrit).

3. Nje veze permban 6gr proteina dhe 9 lloje te amino acideve.

4. Referuar, studimeve te Universitetit te Harvard per shendetin
publik, veza eshte shume e mire per semundjet e zemres si psh:
parandalon, ataket e zemres, mpiksjet e gjakut etj.

5. Jane te
pasura me “choline”. Nje e verdhe veze permban 300 mikrogram te
“choline”, e cila eshte nje perberes i rendesishem qe ndihmon ne
zhvillimin e trurit, sistemit nervor, dhe sistemit kardiovaskular.
avatar
aurora

Numri i postimeve : 8
Join date : 29/09/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi