Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Sekreti i Lumturisë EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Sekreti i Lumturisë EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Sekreti i Lumturisë EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
29 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 29 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2024
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Sekreti i Lumturisë

Shko poshtë

Sekreti i Lumturisë Empty Sekreti i Lumturisë

Mesazh nga <alma> Tue Jul 16, 2013 6:58 pm

Tregohet se një tregtar zengjin, e dërgoi të birin të mësojë sekretin e lumturisë tek më i mençuri i botës. Pasi mbërriti, i biri i tregtarit pa se burri më i mençur në botë, jetonte një një kullë luksi, të ndërtuar në një majë mali.
Burri i mençur dhe i urtë e priti të riun dhe pasi e dëgjoi mbi qëllimin e vizitës, i tha:”Hidhu një shikim dhomave të shtëpisë dhe pasi të kenë ...kaluar nja dy orë, hajde sërish tek unë! Por, këtë do e bësh duke mbajtur në dorë këtë lugë me vaj. Mbaje mirë lugën që mos të derdhet asnjë pikë vaji!”
I befasuar, djali e mori lugën e mbushur me vaj, mandej filloi të ngjisë e zbresë shkallët e shtëpisë, duke shëtitur sa nga një dhomë në një tjetër. Padyshim, sytë nuk ia ndante lugës me vaj.
Dy orë më pas, u kthye në të njëjtin vend, për tu takuar sërish me burrin e mençur.
Burri i urtë e pyeti:”Hë si ia kalove? A e pe sixhaden perse në dhomën e ushqimit? Po literaturën e pasur që zbukuron bibliotekën time? A e pe....?” dhe filloi ti numërojë gjithë inventarin e gjërave të bukura dhe të rralla që kishte në shtëpi.
I riu ndjeu një pështjellim dhe huti. Ai uli kokën dhe gjithë turp i tha se nuk kishte vënë re asgjë nga ato që po e pyeste. Fokusi i tij kishte qenë që të mos derdhë asnjë pik vaji nga luga.
Burri i mençur dhe i urtë i tha:”Kthehu dhe një herë dhe njihu me dhomat dhe ornamentet e shtëpisë, por këtë herë fokusohu tek çdo gjë që do të shohësh!”
I riu u kthye duke shëtitur në çdo cep të shtëpisë, mrekulluar këtë herë me gjithçka që i shihnin sytë rreth e rrotull, ornamente të hatashme të varura në mure, lule dhe lulishte rreth e rrotull.
Pasi nuk la cep të shtëpisë pa shkelur dhe pa parë, u kthye tek i urti dhe i përshkroi gjithçka që i kishin parë sytë.
Burri i urtë pasi e dëgjoi i tha:”Mirë por, as s’më thua, ku e ke vajin që ndodhej në lugë?!”
I riu i hodhi një vështrim lugës dhe pa që ajo s’kishte më asnjë pikë vaji.
I urti i tha:”Kjo është këshilla e parë:
“Shihi bukuritë e kësaj bote dhe shijoji ato, por pa derdhur asnjë pikë vaji!”
I riu e kuptoi këshillën e burri të mençur. Lumturinë e vërtetë e ndjejmë kur ruajmë ekuilibrin në jetë. Pikat e vajit janë dinjiteti dhe shëndeti.

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi