Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Kuriozitete rreth sëmundjeve të ndryshme .

Shko poshtë

Kuriozitete rreth sëmundjeve të ndryshme . Empty Kuriozitete rreth sëmundjeve të ndryshme .

Mesazh nga <alma> prej Mon Sep 30, 2013 6:43 pm

1. Më shumë se 90% e sëmundjeve janë shkaktuar apo komplikuar nga stresi. Shumë sëmundje të tilla si depresioni, presioni i lartë i gjakut, probleme të zemrës, shpesh shkaktohen nga një stres i fortë.

2. E hëna është dita e javës, në të cilën rreziku i infarktit kardiak është më i lartë. Një studim, i cili zgjati 10 vjet ka treguar se më shumë se 20% e ...vdekjeve nga ataku në zemër ndodh të hënën. Hulumtuesit besojnë se shkaku është një përzierje në mes të relaksimit dhe argëtimit gjatë fundjavës me stresin kur ata rikthehen për të punuar.

3. Një djegie e lehtë, si ajo që merrni në plazh, mund të dëmtojë enët e gjakut shumë seriozisht. Dhe koha e rikuperimit mund të zgjasë 4 deri në 15 muaj. 69.

4. Çdo centimetër e lëkurës është e banuar nga rreth 12.6 milion baktere. Shumica e tyre janë të padëmshme apo për të na ndihmuar për të qenë në formë.

5. Çdo qenie njerëzore "ndryshon" lëkurën një herë në çdo 27 muaj. Lëkura mbron organet tona të brendshme, dhe është thelbësore që gjithmonë mbetet e gjallë dhe e fortë, duke u rigjeneruar një herë në muaj apo më shumë.

6. Çdo minutë në trupin tonë vdesin njëqind milion qeliza. Pothuajse asgjë nëse mendojmë se përbëhet nga 10-50 trilion qeliza.

7. Qelizat e kuqe të gjakut prodhohen nga palca e eshtrave të kuq, por në mëlçi prodhohen nga fetusi dhe mërzi.

8. Trupi ynë ka mjaft hekur, aq sa për të prodhuar një gozhdë rreth 8 cm.

9. Lloji më i zakonshëm i gjakut është grupi "0", më i rrallë është A-H. Ky i fundit u zbulua kohët e fundit në një familje të Bombeit dhe si i tillë është quajtur edhe “Fenotipi i Bombeit”. Gjendet në vetëm 100 njerëz në mbarë botën.

10. Ngjyra e kuqe tipike e buzëve vjen nga përqendrimi i lartë i kapilarëve të vegjël që janë të pasura me oksigjen. Kjo shpjegon pse buzët janë të zbehta dhe të dobëta kur është ftohtë; ngjyra e buzëve tona bëhet blu.

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi