Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Truri i Mëshkujve më i madh se i Femrave, por cili është me Efiçent? Ja Rezultati.

Shko poshtë

Truri i Mëshkujve më i madh se i Femrave, por cili është me Efiçent? Ja Rezultati.

Mesazh nga lea377 prej Tue Jan 07, 2014 1:54 pm

Madhësia e trurit të femrave është 8% më e vogël se e meshkujve, mirëpo kjo sipas një studimi të fundit s’do të thotë asgjë.

Truri më i vogël nuk do të thotë domosdoshmërisht inteligjencë e vogël, apo perfomancë jo në nivelin e duhur. Përkundrazi, në rastin e trurit të femrave, do të thotë ekzaktësisht të kundërtën. Po, sepse një tru më i vogël rreth 8%, në krahasim me atë të meshkujve, korrensponson me paraqitje të barabarata dhe më shumë efiçencë.
Ka qenë një ekip shkencëtarësh të Universitetit të Madridit dhe Los Angelesit, që kanë zbuluar se truri femëror është më efikas sesa ai mashkullor, megjithëse nis nga një diferencë përmasash që gjithsesi arrin ta kapërcejë sa më mirë.
Në studimin e publikuar në revistën “Intelligence” zbulohet edhe se në disa detyra, truri femëror është edhe më efikas sesa ai mashkullor: ky është rasti i arsyetimit induktiv, i aftësive matematike dhe i vlerësimit të një situate në evoluim. Nga ana tjetër, meshkujt kanë rezultuar më efiçentë në aftësinë hapësinore. Pastaj, truri femëror, është paksa më “ekologjik”, megjithëse në kushte efiçence të barabartë (apo edhe më të mirë), përdor më pak neurone dhe energji. Ky studim tregon se përsa i takon grave, dimensionet e trurit nuk kanë rëndësi në lidhje me inteligjencën. Kështu nuk mund të thuhet se kush ka trurin e vogël, nuk është inteligjent!

lea377

Numri i postimeve : 20
Join date : 30/12/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi